Článek
První písemná zmínka o Neznašově uvádí zde k roku 1407 existující ves. Vznik tvrze je předpokládán později, a to po roce 1540, kdy zde pobýval rod Kořenských z Terešova, kteří krom Neznašova vlastnili například nedaleký Temelín - že zde někdy vyroste jaderný kolos, by si těžko někdo dovedl představit. Ovšem o obé roku 1622 Kořenští přicházejí v konfiskaci, jakožto účastníci stavovského povstání.
Pro přebudování na empírový zámek je pak důležitou postavou c. a k. důlní rada Prosper Berchtold z Uherčic, který obě vsi získal v dražbě po předchozím zadluženém majiteli Karlu Bedřichu Schützemu, ba zakoupil i Stráž nad Nežárkou. Tento nový vlastník zde v období kolem roku 1800 krom zámku zbudoval park a dal vystavět kapli zasvěcenou sv. Janovi Nepomuckému.
Rod Berchtoldů pochází z Tyrolska, k nám se jeho příslušníci dostali po Bílé Hoře. Kolik je pravdy na rodové pověsti, že jeden z raných předků měl být rytířem, který na Moravském poli jako první uštědřil osudnou ránu králi Přemyslu Otakarovi II., je další těžko dokazatelnou událostí.
Hrobka rodu z let 1936 - 1937 se nachází na okraji Neznašova, předtím byli Berchtoldové po smrti ukládáni v blízkém hřbitovním kostele sv. Trojice. Datum vysvěcení 7. 5. roku 1938 nasvědčuje minimálně o loajalitě s Němci, již v minulosti ostatně hraběnka tohoto rodu známá krutostí k Židům v Polici u Třebíče, takže po válce byla poslední držitelka Julie Schnoblingová uvězněna a zámek zestátněn. Po službě armádě se stal z něj dnešní zchátralý objekt.
Jako první (z trojice v hrobce pochovaných) zde spočinul z kostela přenesený Otakar Prosper Karel Berchtold. Ač rodu vznešeného, za choť pojal prostou děvu, řeznickou dcerku z blízkého Týna nad Vltavou.
V květnu roku 1918 spolu s přáteli, umělci Vilémem Trskou a Františkem Rousem, si vyjeli na lov. Při návratu byl však hrabě zasažen v kočáře ranou, které na druhý den podlehl. Policejní pes zvětřil stopu, vedoucí k hajnému Tomáši Šebestovi, avšak nenašly se důkazy. Teprve po hajného smrti se roku 1930 přihlásil se svědectvím Sedlecký, Šebestův přítel, kterému se měl hajný svěřit s tím, že byl pánem nachytán při pytlačení, vyplísněn plivancem a údery rukavicí, což hajný známému okomentoval slovy: „Já mu dal proto také sekanou a měl toho dost.” Tato souvislost došla Sedleckému až později, neznaje předtím okolnosti smrti hraběte.
V kraji hojně navštěvované Hluboké stojí za návštěvu i podobná, dříve významná a malebná místa. Zámek Vysoký Hrádek v Temelíně slouží dnes jako informační centrum jaderné elektrárny, blízká dobře udržovaná kulturní památka ČR, tvrz ze 14. století v Býšově s expozicí historie tvrze a lihovarnictví v českých zemích, je bohužel i tento rok nepřístupná, zato Neznašov, ležící nad soutokem Vltavy a Lužnice, vždy umožní procházku s výhledy na údolí Vltavy, soutok, obhlídku historicky významných míst.
VIDEO: Od Hluboké po Neznašov
A prakticky s obcí sousedící Týn nad Vltavou má rozhodně také co nabídnout, a to zdaleka nejen s mordy související místo, kde údajně proběhl pokus o atentát na Marii Terezii - více zde.