Hlavní obsah

Tajemný hrad Přimda býval i sídlem loupežníků

Novinky, Jan Kaše

O vzniku jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách toho příliš nevíme. Kdysi dávno však byl důležitou pevností, střežící obchodní cestu z Prahy do Horní Falce.

Foto: Jan Kaše

Hrad Přimda

Článek

Podzimní dny lákají k nejrůznějším výletům. Jedním takovým může být i výšlap na skalnatý hřeben nad městem Přimda, jehož vrchol dosahuje nadmořské výšky přes 800 metrů.

Stála za vznikem hradu láska?

Kdy a kdo hrad založil a postavil, vlastně nevíme. Někteří odborníci se domnívají, že stavitelem mohl být německý markrabě Děpolt II. Každopádně již od roku 1126 patřil českým panovníkům.

V této souvislosti se traduje pověst, podle které byl zakladatelem jistý šlechtic, žijící na dvoře císaře. Ten se zamiloval do krásné dívky, což však mělo jeden háček – byla dcerou samotného císaře. Jelikož láska byla opětována, rozhodl se, že uskuteční smělý plán.

„Z císařského hradu se pustil rovnou do lesů... Dlouho jezdil cestou necestou, až stanul na kopci v pohraničním hvozdu na české straně. Místo na kopci bylo odlehlé, skryté, daleko od lidských obydlí. A přesto bylo odtud vidět daleko do kraje. Sem, na temeno kopce, přivedl šlechtic dělníky a přikázal jim, aby započali se stavbou,“ popsal tuto pověst Eduard Petiška v knize Čtení o hradech.

Po dokončení hradu sem šlechtic tajně přivedl svou milou a dlouhá léta zde spokojeně žili.  

Královské vězení

Když císaře přešla zlost z útěku dcery a ta se mohla společně se svým manželem vrátit zpět na císařský dvůr, hrad zůstal opuštěný až do doby, kdy jej objevil český kníže Oldřich při jednom ze svých honů. Hrad měl věnovat členu své družiny, který se jmenoval Přím. Ten dal údajně hradu jméno Přimda.

Ale vraťme se zpět k prokázané historii. Od počátku byla Přimda i státním vězením. Byl zde například vězněn budoucí kníže Soběslav II. nebo ve 13. století Přemysl (budoucí český král Přemysl Otakar II.).

Poprava loupežníků

Hrad v průběhu své historie hostil nejen šlechtice, ale také lidi, kteří se neštítili ničeho. Počátkem 15.století se stal novým majitelem Boreš z Rýzmburka.

„Borešem dosazený správce Tista však zřejmě se souhlasem svého pána loupežemi sužoval široké okolí (výpravy zasáhly až na Berounsko). V roce 1416 královské vojsko zajalo v hospodě v městečku skupinu 30 hradních ozbrojenců, kteří byli následně v Praze oběšeni. ,“ dočteme se na stránkách www.hrad-primda.cz.

Překrásný výhled

Hrad a jeho okolí i v dnešní době poskytují překrásný výhled, byť si to správné místo musíte chvíli hledat kvůli vzrostlým stromům. V dáli se čnící vrcholky šumavských kopců, hemžící se vozidla na dálnici D5, která se pod vámi kroutí jako obrovský had, město Přimda jako na dlani, či nekonečný pohled do vnitrozemí – to vše zde můžete obdivovat.

Zajímavá až dobrodružná může být cesta od hradu po vrcholu skalnatého hřebenu. Krásné stromy, z nichž promlouvá jejich stáří, úžasně tvarované skalní výstupky, kamenné schody, kdysi někým vytvořené, a pod nohami příjemně šustící listí vás zavedou až na nejvyšší bod kopce. Zde můžete posedět a oddat se úžasné atmosféře.

Související témata:

Výběr článků

Načítám