Hlavní obsah

Světový den Parkinsonovy nemoci oslaví nemocní aktivně

Novinky, Táňa Pikartová

Den, kdy si svět připomíná zákeřnost této dosud nevyléčitelné nemoci, připadá na 11. duben. Je to den narození britského lékaře a chirurga Jamese Parkinsona v roce 1755. Chorobu poprvé popsal ve své lékařské eseji o „třaslavé obrně“ v roce 1817.

Foto: www.parkinson-slovacko.cz

Kromě medikace je pro nemocné Parkinsonovou chorobou nejlepší lék pohyb, ten nejpřirozenější, tedy chůze.

Článek

Na světě trpí touto nemocí čtyři milióny lidí, v Evropě je více než milión a půl nemocných a v Česku přes dvacet tisíc.

O Parkinsonově nemoci se hodně ví, přesně ji dokáží popsat nemocní, věnují se jí neurologové i psychologové na celém světě, přesto stále zůstává záhadou. Příznaky jsou progresivní, degenerativní, nevratné. Zřejmé je pouze to, že příčinou onemocnění je nedostatek dopaminu v mozku, čímž je výrazně narušen přenos povelů z mozku ke svalům.

„Co však není jasné, je proč dochází k úbytku dopaminu a k propuknutí Parkinsonovy nemoci. Proč u někoho ano a u někoho ne, a proč u někoho začne třeba ve 25 letech a u druhého v 74 letech,“ připomíná zakladatelka občanského sdružení Parkinson Help o. s. ing. Romana Skála-Rosenbaum.

Už v roce 1960 neurologové zjistili rozdíly v mozcích pacientů s Parkinsonovou nemocí oproti lidem zdravým, a to na chemické bázi. V témže roce se stala, jak říkají postižení Parkinsonovou nemocní, zlatým standardem Levodopa. Byl to první lék podávaný k léčbě příznaků Parkinsonovy choroby. Dodnes je ale stále léčba symptomatická, tedy pouze zmírňuje příznaky.

Přestože výzkumy za posledních padesát let pokračují, stále neexistuje lék, který by nemoc vyléčil. Zákeřnost choroby spočívá v tom, že nemocní jsou sice v plném mentálním zdraví, ovšem fyzicky vyřazeni z běžného života. Velké potíže mají se psaním, s řečí, která se časem zhoršuje natolik, že pacientovi není rozumět, obtíže působí pohyb, ztuhlost těla. „Kromě medikace je nejlepší lék pro nás pohyb,“ vzkazuje za  Parkinson-Help o. s. Romana Skála-Rosenbaum.  

Světový den tedy nemocní Parkinsonovou chorobou oslaví v sobotu 12. a v neděli 13. dubna jak jinak než právě pohybem, a to nepřirozenějším, tedy chůzí. „Někteří dojdou tradičně na Říp, někteří se sejdou v Beskydech v Rožnově pod Radhoštěm, kam za námi přijede i rocková skupina Premiér, se kterou chceme omládnout, a tvář občanského sdružení Parkinson-Help zpěvák Daniel Hůlka,” uvedl Roman Pošta ze společnosti Parkinson-Help o. s.

Související témata:

Výběr článků

Načítám