Článek
Moravský bílý hnědooký je krásný. Tak krásný, jak jen králík může být. Představuje plemeno, které by mělo být rozšířeno mezi světové chovatele. Cesta k tomu je ale nesnadná a dlouhá, trvá už bezmála čtyři desítky let.
"Inspirací nám byly především teoretické úvahy ing. Fingerlanda v článku o šlechtění černopesíkatého králíka v sousedním Německu, které otiskl v roce 1971 časopis Chovatel. V článku byla výzva československým chovatelům, aby se pokusili vyšlechtit obdobným způsobem nové bílé plemeno, jehož základem by byla plemena stříbřitého žlutého a činčily malé," vzpomíná na začátky šlechtění předseda Klubu moravských bílých hnědookých králíků Miloslav Zbraněk.
Počátečního šlechtění se o rok později ujali nadšenci z Otaslavic a o tři roky předvedli nové plemeno na první výstavě. "Trochu nedomyšlené bylo, že mu dali jméno vídeňský hnědooký. Šlechtění dotáhli k druhému vítězství, oficiálnímu uznání a zařazení do vzorníku v roce 1984," dodává Zbraněk.
V roce 1987 byl založen Klub chovatelů Mbh, který uspořádal i první speciální výstavu, kde bylo předvedeno 34 jedinců plemene. Ještě v témže roce se Mbh představili světu. "Přítel Poušek vystavoval chovné jedince na Evropské výstavě v Bělehradě a Božena Rolencová v Lipsku, kde obdržela titul Evropského šampióna," konstatuje Miloslav Zbraněk, který se v roce 1991 stal předsedou klubu.
Od té doby se členové klubu prezentovali na stovkách výstav u nás i v zahraničí a dosáhli skvělých výsledků. V roce 1992 získal na Evropské výstavě v rakouském Velsu chovatel Jahoda s kolekci Mbh ocenění Evropského šampióna, později se evropských výstav zúčastňovali pánové Šujan a Zbraněk.
Dvacítka chovatelů roztroušená po celé České republice se pokouší, aby plemeno, kterému se věnují, vešlo ve všeobecnou známost nejen u nás, ale i v celém světě. Králíků, jejichž genetické znaky jsou nespornou celosvětovou raritou, je stále jen několik stovek. „Je to škoda, je to naše národní plemeno a tak by mu chovatelé měli věnovat pozornost," posteskl si Miloslav Zbraněk.
Česká národní plemena králíků
Český albín - byl vyšlechtěn v roce 1928 profesorem Žofkou v roce 1928.
Český červený králík - byl vyšlechtěn před rokem 1940 Theodorem Svobodou z Modřan.
Český černopesíkatý - vyšlechtil v roce 1974 František Provazník z Holic.
Český luštič - v Česku toto plemeno vyšlechtil Václav Pém z Dolan u Kralup nad Vltavou v letech 1954-1959. Používá se ke zjišťování čistokrevnosti jiných plemen.
Český strakáč - jedno z nejstarších českých národních plemen králíka. Jeho vznik se odhaduje na 18. století. Patří mezi středně velká plemena, je to jediné české plemeno s kresbou.
Moravský modrý králík - první písemná zmínka o něm je z roku 1904. Patří mezi velká plemena.