Článek
„Výstava, jejímž základním motivem je snaha přiblížit osobnost a myšlenkový svět Jana Zajíce, vykresluje rodinné zázemí vítkovského občana a studenta šumperské průmyslovky a nabízí podstatnou část jeho básnické tvorby, odhalující autorovo nitro a osobitý duchovní rozměr,“ uvedl Tomáš Hlavsa, učitel dějepisu, pod jehož vedením 18 studentů semináře moderních dějin pracovalo.
Studenti se pokusili svou perspektivou zachytit a pochopit životní příběh Jana Zajíce a srozumitelně ho předložit vrstevníkům.
„Putovní výstava přináší autentický pohled na Zajícův statečný čin v širších souvislostech. Cituje dopisy na rozloučenou, zrcadlí atmosféru pohřbu a sleduje mediální odezvu na na Janův akt nejvyššího sebeobětování. Opomenuty nejsou ani informace o následcích, které postihly celou jeho rodinu,“ upřesnil Hlavsa.
Busta Olbrama Zoubka
Šumperská výstava bude obohacena o vitríny s dokumenty i nejrůznějšími předměty vztahujícími se k osudu Jana Zajíce. K vidění bude také Zajícova busta od Olbrama Zoubka, zapůjčená ze šumperské průmyslovky.
Studenti připravili i web, na němž shromáždili veškeré získané poznatky, včetně těch, které se na výstavu nevešly. S tvorbou webových stránek gymnazistům pomohli studenti a učitelé průmyslovky.
Z Karolina do Galerie mladých a na pouť po školách
Putovní výstavu Příběh Jana Zajíce gymnazisté předvedou v pondělí 24. února na mezinárodním festivalu Mene Tekel v obrazové galerii u malé auly v Karolinu, historickém sídle Univerzity Karlovy v Praze. O tři dny později výstava doputuje do Galerie mladých Vlastivědného muzea v Šumperku, kde bude k vidění až do 23. března. Potom se bude půjčovat školám, které o ni projeví zájem.
Šumperské vernisáži předchází přednáška historika Petra Blažka, projekce filmu Jan Zajíc – Pochodeň č. 2 z cyklu Sami proti zlu a workshopy, v nichž se studenti poučí, jak pracovat s historickými dokumenty. Pražská výstava zahajuje v pondělí 24. února ve 13 hodin, šumperská ve čtvrtek 27. února ve 14 hodin.