Článek
Studenti spolu se zástupci německých institucí a agentury CzechInvest či ministerstva pro místní rozvoj celý den rozebírali možnosti příhraniční spolupráce, studijních výměn a socioekonomického rozvoje sousedních regionů.
"Od deseti do sedmnácti hodin se u nás konal mezinárodní seminář s názvem Hospodářská konkurenceschopnost a příležitost příhraničního regionu Česko-Sasko. Celá akce se konala v rámci Česko-saské vysokoškolské iniciativy, která je v rámci Cíle 3 Přeshraniční spolupráce Česká republika – Sasko," vysvětlil tiskový mluvčí Techmanie Tomáš Moravec. Dodal, že za tímto složitým názvem se skrývá zejména snaha ukázat možnosti spolupráce studentů a vysokých škol ze západních a severních Čech s jejich protějšky v Sasku.
Na programu mezinárodního semináře se objevily diskuze se studenty a teoretické přednášky. Mluvilo se i o chystaných novelách v oblasti investičních pobídek nebo o nezaměstnanosti v severních Čechách.
Konkrétní příklad z praxe ekonomických subjektů představovala prezentace Vlastimila Voláka, ředitele Techmanie, jenž studenty seznámil s tím, jak se v českých podmínkách novátorský koncept science centra v letech 2005 a 2006 postupně prosazoval na politické a ekonomické úrovni a hledal institucionální podporu pro svou realizaci.
Mezinárodní seminář se konal díky spolupráci mnoha subjektů. Kromě informačního střediska Europe Direct Plzeň a Techmanie připadlo břemeno organizace zejména na bedra Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Technische Universität Chemnitz a Západočeské univerzity v Plzni.