Článek
Stoletý prach a špínu z ní teď řemeslníci smývají pomocí chemie i tlakového čistění. Do konce prázdnin čeká cihly ještě nové vyspárování. Měnit se budou i okna.
„Radnice se v minulosti ještě nikdy nečistila. Vloni ale prošla očistou její boční část a letos jsme se pustili do té čelní. Čištění jde rychle, časově i finančně náročné je pak spárování a výměna stovek cihel, které už nehlodal zub času natolik, že se musejí nechat znovu vyrobit. A to je ruční práce, protože obzvláště u okenních říms jsou cihly různě vytvarovány,” prozradila Mirka Šmídová, vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice, pod níž správa budovy spadá. Loňské úpravy fasády vyšly na téměř 660 tisíc korun.
Po čištění se na cihly nanese speciální vrstva, která na nich vytvoří speciální film. Tím se zdivo uzavře a bude ochráněno před dalším zašpiněním. Po spárování se pak na cihly nastříká ochranná vrstva ještě jednou. Součástí čištění bude i oprava klempířských prvků jako jsou svody a okapy. Opět se počítá s tím, že desítky či stovky cihel se budou muset nechat opět vyrobit znovu.
„Čištění čelní fasády jsme zároveň sladili s výměnou oken. S tou začneme o víkendu a dohromady se vymění hned 43 historických oken v přední části radnice. Po dohodě s památkáři budou věrnými replikami těch původních. Opět budou kastlová a budou mít zase zelenou barvu. Jedinou změnou bude to, že vnější křídla oken budou z izolačního dvojskla,“ prozradila Hana Kaspřáková z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.
Výměna oken spolu s čištěním fasády přijde město na necelé tři milióny korun. Podle dostupných finančních prostředků se bude v čištění fasády i výměně radničních oken pokračovat i v příštích letech. Vloni se nových replik oken dočkala i vedlejší radniční budova, která je postavená ve stejném stylu a je rovněž kulturní památkou. Ta vznikla jako radnice a svému účelu slouží s přestávkami dodnes. Dohromady se v ní měnilo 55 oken za téměř 2,5 miliónu korun.