Článek
Secesní budova prochází už dva roky kompletní rekonstrukcí a práce právě finišují. Momentálně se v objektu dodělávají poslední úpravy před kolaudací. Národní dům se pro veřejnost po opravě slavnostně otevře už 6. září, kdy proběhne den otevřených dveří s komentovanými prohlídkami. Od tohoto okamžiku si lidé budou moci kostelní zvony zase prohlédnout.
Ve vestibulu Národního domu, kde bude fungovat infocentrum, bude Adam (1200 kg) s Josefem (650 kg) vystaven asi pět let. A to do doby, než se budou moci vrátit zpět do kostelní věže.
„Ve zvonici máme nové zvony, ale do pěti let bychom chtěli sehnat peníze a staticky prověřit, zda by ty původní mohly být umístěny ve zvonici u těch současných. Dočasně proto zvony našly po dohodě s městem místo ve vestibulu secesního Národního domu," uvedl zdejší farář Kalikst Jan Mryka.
Historie zvonů sahá až do roku 1620, kdy je zhotovil opavský mistr Hans Knauff. Zvony sloužily ve Starém Bohumíně až do března 1942. Za války je však zkonfiskovali nacisté. Stáří a hodnota zvonů je ale naštěstí uchránily před roztavením a využitím materiálu k vojenským účelům.
Starobohumínské artefakty skončily na čas na hřbitově zvonů. Pak sloužily ve zvonicích německých kostelů v Remscheidu a Wuppertalu, kde zvonily plných 62 let. Česka strana usilovala roky o jejich navrácení. Po řadě jednání se celý proces podařilo loni dotáhnout do úspěšného konce.
Německo zvony vrátilo české straně na své náklady už v polovině prosince. Ty ale nejprve putovaly do zvonařské dílny v Brodku u Přerova, kde prošly očistou a restaurátorskými pracemi. Město na lázeňskou kúru přispělo částkou 140 tisíc korun. V dubnu pak proběhlo jejich oficiální slavnostní předání ve starobohumínském kostele za účasti německé i české strany.