Článek
„Jsme součástí národní sítě komplexních kardiovaskulárních center, kam je soustředěna specializovaná a nákladná péče o pacienty s nemocemi srdce a oběhové soustavy. Mezi příčinami úmrtí stojí tato onemocnění v České republice na prvním místě. V současné době patříme k nejlépe vybaveným kardiologickým pracovištím u nás,“ uvedl Roman Havlík, zástupce ředitele a náměstek léčebné péče FNOL.
V nemocnici se kardiologické péči věnuje 1. interní klinika - kardiologická, která je nyní vybavena dvěma špičkovými katetrizačními sály. První z nich byl po modernizaci otevřen loni v létě. Každý ze sálů disponuje speciálním rentgenovým přístrojem, který umožňuje léčit onemocnění srdce a cév bez nutnosti klasické operace.
"Na novém sále máme nyní k dispozici velmi kvalitní systém prostorového zobrazení cév, což nám dovolí realizovat intervenční výkony na tepnách malých rozměrů. Navíc systém umožňuje zvýšit efektivitu a bezpečnost prováděných intervenčních výkonů,“ uvedl přednosta kliniky Miloš Táborský.
Moderní rentgenový systém je podle jeho slov určen mimo klasické implantace stentů (protézek) v místech zúžení cév také například pro náhrady srdečních chlopní nebo pro výkony v oblasti ledvinných tepen u pacientů, kteří nereagují na jinou léčbu vysokého krevního tlaku. Klinika ročně provede kolem 3000 srdečních katetrizací a 1200 angioplastik a patří tak mezi největší kardiologická pracoviště v České republice.
Přístrojové vybavení nového sálu přišlo na více než 30 milionů korun. Nemocnice je získala výměnou za pozemky ve svém areálu, které poskytla Univerzitě Palackého v Olomouci pro dostavbu Teoretických ústavu Lékařské fakulty. Částku 4,5 milionu korun vložila do stavebních úprav a dalšího vybavení pracoviště.