Článek
Akce pro všechny příznivce dravých ptáků, přátel myslivosti a nevšedních loveckých zážitků, kterou finančně podpořila Skupina ČEZ v rámci Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín, začne v 9 hodin na místním fotbalovém hřišti.
„Vůbec první sraz sokolníků se u nás uskutečnil z popudu koloměřického mysliveckého sdružení na podzim 2009. Vzhledem k velkému úspěchu a především díky pravidelným finančním příspěvkům z Oranžového roku Jaderné elektrárny Temelín, jsme mohli uspořádat i další ročníky a založit tak novou obecní tradici,“ uvedl starosta Chrášťan Josef Vomáčka.
Srazu se pravidelně účastní přibližně dvacítka sokolníků z celé České republiky. „Zvlášť zajímavé budou ukázky lovu s orlem mořským v podání profesionálního sokolníka Milana Zaleše, který v současné době předvádí dravce v Zoologické a botanické zahradě města Plzně,“ poznamenal hospodář Mysliveckého sdružení Koloměřice – Chrášťany Václav Záveský.
Celodenní program, který je přístupný veřejnosti, odstartuje v devět hodin nástup a zahájení společného lovu na hřišti v Chrášťanech. Následovat bude vystoupení sokolníků s ukázkami a představením dravců. Přibližně v deset hodin vyrazí sokolníci i s návštěvníky akce do honitby na lov zvěře, beze zbraní, pouze s dravci. „Běžné jsou úlovky srnčí zvěře, bažantů, zajíců, nezřídka se ovšem podaří ulovit například také lišku,“ doplnil Záveský.
Ukončení lovu s výřadem ulovené zvěře se odehraje zhruba v osmnáct hodin u Písačků kříže v Chrášťanech. Definitivní tečku za letošním Srazem sokolníků pak udělá od 19.30 hodin společenské posezení s hudbou, občerstvením a zvěřinovou tombolou na parketu v Chrášťanech. K tanci i poslechu zahraje skupina Evegreen band.
Sokolnictví, 4000 let staré umění zacházení s dravci včetně lovu s nimi, si od svého vzniku uchovalo své tradice až dosud. Dovednosti a postupy potřebné k držení a výcviku dravců předávali otcové svým dětem po stovky generací. V listopadu 2010 zařadila konference Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu, pořádaná v keňském Nairobi, sokolnictví na světový seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
V současnosti se sokolnictví stává opět profesí a to především v oblasti ochrany prostoru letišť před nežádoucími hejny ptáků, která mohou být, v případě střetu se startujícím nebo přistávacím letadlem, důvodem katastrofy. Sokolnictví, jako činnost pěstující vztah mezi člověkem a dravcem je také v nové době velmi významným činitelem nesoucím know-how umělého odchovu dravců v péči člověka, což se stalo rozhodujícím prvkem pro záchranu některých druhů dravců před vyhynutím.