Článek
Lepší tepelně izolační vlastnosti
Konkrétní přínos spočívá ve snížení energetické náročnosti jednoplášťových rámových dřevostaveb. S těmi se u nás zpravidla nesetkáme. Důvod je jediný. Dodnes nebyla vyvinuta jednoplášťová rámová konstrukce, která by vyhověla energetickým požadavkům zákonů ČR. Daná konstrukce by měla odpovídat takovému součiniteli prostupu tepla, který povolený je.
Teoretická část je významná
Skladbu konstrukce studenti zatím tají. "Zatím jsou to teoretické odhady, až připravované testy konstrukce zjistí, nakolik je objev převratný." říká Vladimír Honzík, student oboru Stavby na bázi dřeva na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Co ovšem o konstrukci tvrdí, je, že se jim podařilo vyeliminovat tepelné mosty (konkrétně dřevěné sloupky) u jednoplášťové rámové dřevostavby.
"Pokud následující testy a měření prokážou, že konstrukce je v praxi použitelná, mohla by se tímto systémem začít provádět výstavba," jsou slova Jana Czibora, studenta dřevostaveb na LDF MENDELU.
Cena a tvrdost vnější obálky stavby
Studenti také uvažují o další výhodě. Tou by měla být tvrdost a stabilita vnější obálky stavby. Údajně by se z vnější strany konstrukce neměla pod fasádou vyskytovat ani minerální vata ani polystyren.
"Očekávaná cena dřevostaveb stavěných daným systémem bude nižší. To by znamenalo lepší postavení staveb na bázi dřeva na trhu," dodal Honzík.
Průkopníci v oboru
Zda to bude revoluce ve stavebnictví, ukáže čas. Jedno je ale jisté. Něco takového je v České republice nevídaného, neboť dosud veškeré skladby dřevostaveb přebíráme od našich zahraničních sousedů, konkrétně z Německa a Rakouska.