Článek
Každou zimu u nás zimují tisíce hus běločelých a hus polních, které hnízdily v tundře za polárním kruhem. Nyní jsou na zimovištích ve střední a západní Evropě. U nás hnízdící husy velké zimují v jižní Evropě a na severu Afriky, ale v této době se již vracejí k nám na svá hnízdiště.
Husa běločelá i husa polní jsou takřka stejně velké jako naše husa velká. Na rozdíl od ní mají dospělí ptáci jiné zbarvení zobáku a hlavy. Husy polní mají zobák u hlavy žlutý a v přední části černý. Husy běločelé jsou o něco menší a dospělí ptáci mají dobře viditelnou bílou skvrnu nad zobákem a tmavší hlavu i krk. Obě tyto severské husy vytváření společná hejna. V letu se husy běločelé poznají i podle černých skvrn na břiše.
Jen velmi výjimečně a vzácně se v hejnech hus běločelých a polních objeví i velmi vzácná husa malá. Jde o drobnou husu, která má velkou bílou skvrnu sahající od zobáku přes celé čelo až za oko. Kolem oka má navíc žlutý kroužek. V České republice byla dosud zjištěna pouze asi 20 krát. Letos byla zjištěna pouze jedna.
Mezi tisíci severských husí se vzácně vyskytnou i bernešky bělolící, bernešky rudokrké a jen zcela výjimečně i berneška tmavá. V posledních dnech byly ornitology zjištěny na jižní Moravě u Novomlýnských nádrží všechny tři druhy bernešek. Bernešky rudokrké byly zjištěny čtyři, dále dvě bernešky bělolící a jediná berneška tmavá. Berneška tmavá byla v České republice zjištěna pouze 14 krát, a je proto naší nejvzácnější berneškou.
Ranní rozlet hus z Novomlýnských nádrží si můžete prohlédnout na videu Moravského ornitologického spolku.
Za vzácnými berneškami se nyní vydávají pozorovatelé ptáků z celé republiky. Doufají, že zahlédnou alespoň některou z bernešek, nebo vzácnou husu malou. Pozorování ptáků, neboli birdwatching, se i u nás stává oblíbeným koníčkem milovníků přírody. V západní Evropě a v USA se mu věnují miliony lidí.
Severské husy u nás zůstanou až do konce února nebo do první poloviny března, kdy se vydají zpět na sever na svá hnízdiště za polárním kruhem.