Hlavní obsah

Setkání s dinosaury je jednou z perel turistické nabídky hlavního města Kanady

Novinky, Pavel Hájek

Vydejme se spolu do města kulturního dědictví UNESCO, města, kde se tvoří zákony a nejdůležitější politická rozhodnutí Kanady, města, které v létě žije festivaly a v zimě hokejovou NHL, města, ve kterém se nebudete nudit v letních parnech ani v podzimním dešti. Vydejme se do Ottawy za dinosaury.

Foto: Pavel Hájek

Pohled na řeku Ottawu, nad ní parlamentský kopec s parlamentem a věží Míru a panoráma města Ottawy.

Článek

Ottawa je hlavním městem Kanady. Se svými více než 880 000 obyvateli je po Torontu, Montrealu a Vancouveru kanadským čtvrtým největším městem. Nalézá se v jihovýchodní části provincie Ontario na jižním břehu stejnojmenné řeky Ottawa, která je hranicí mezi anglicky mluvícím Ontariem a francouzským Québecem.

Díky své strategické poloze se z malé vesnice Bytown stalo město Ottawa a královna Viktorie ho roku 1855 vybrala jako hlavní politické a technologické centrum Kanady.

Samotná Ottawa působí na první pohled klidným až maloměstským dojmem. Nebýt ekonomického centra s vysokou zástavbou prosklených budov, tak by člověk ani neřekl že se právě prochází ulicemi hlavního města Kanady. Výhodou Ottawy je snadná pěší dostupnost většiny zajímavostí. A že je z čeho vybírat.

Na komerční část města přímo navazují malebné městské domy lemující celé historické centrum. Dominantou města je parlamentský kopec vystupující vysoko nad řeku. Uprostřed něho stojí budova parlamentu s honosnou 92,2 metrů vysokou věží Míru. A právě parlament je jedním z největších lákadel Ottawy. Po předchozí rezervaci se můžete s průvodcem vydat na jeho prohlídku a dozvědět se vše o historii a funkcích parlamentu. Ti co mají rádi vyhlídky se mohou  pokochat pohledem na Ottawu a francouzské město Gatineau z věže Míru z ptačí perspektivy. Vše je zdarma, jen je třeba se zarezervovat s dostatečným předstihem z důvodu velkého zájmu turistů.

Při procházce městem narazíte na druhou menší řeku jménem Rideau vlévající se do Ottawy a Rideu kanál se systémem několika do dnes funkčních zdymadel. Kanál byl vystaven pro případ války s USA v roce 1832 a je dnes zařazen do seznamu památek UNESCO. V centru vás budou potkávat všude přítomné sochy významných osobností kanadské historie. Jednou z nich je i bronzová socha Terryho Foxe zachycující jeho životní "běh naděje" při marném, ale statečném boji s rakovinou.

Každý, kdo zavítá do Ottawy, by určitě neměl vynechat návštěvu některých z muzeí, která se pyšní největšími sbírkami v zemi. Nejpopulárnější je muzeum civilizace. Najdete ho za mostem ve městě Gatineau na severním břehu řeky Ottawy. Nejrozsáhlejší sbírka artefaktů, masek, totemů a podobných předmětů z lidské historie v Kanadě za posledních 20 000 let zaručeně osloví každého návštěvníka.

Za sbírkou zkamenělých ještěrů

Nezapomenutelný zážitek vás však čeká přímo v Ottawě v muzeu přírodní historie. Na tuto třešničku na dortu všem doporučuji celý den. Jinak odejdete zklamáni, že jste neměli víc času.

Už samotná budova vzbuzuje svým masivním kamenným vzhledem obdiv. Uvnitř muzea uvidíte vše od nerostů, hmyzu, savců, mořských živočichů až po galerii fosilií. Jen ta by však mohla být kapitolou sama o sobě. Rozsáhlá sbírka zkamenělých ještěrů sem byla dovezena z jednoho z největších nalezišť dinosaurů světa z Dinosaur Provincial Parku vzdáleného asi 2,5 hodiny jízdy východně od Calgary. Většina koster vyhynulých predátorů jsou originály a tvoří dech beroucí kulisy jak z filmového Jurského parku.

Více foto na: cestaci.blogspot.com

Výběr článků

Načítám