Článek
„Během tří dnů rozezní a roztančí Valašské muzeum v přírodě kromě jubilujícího šedesátiletého Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ tři zahraniční folklorní soubory (FOLKLORNÍ SOUBOR Rumunsko, MBUNDA Afrika, TERCHOVSKÁ MUZIKA Slovensko) a 14 folklorních souborů a cimbálových muzik z České republiky, z nichž většina spolupracuje s Armádou České republiky,” uvedla pplk. Blanka Majkusová, ředitelka festivalu.
V historických soubojích a bitvách se představí 11 skupin historického šermu a chybět nebudou ani tradiční účastníci festivalu - jednotka Čestné stráže AČR Posádkové velitelství Praha, Vojenská hudba Olomouc a Divadlo DRÁČEK Brno. Doprovodný program nabídne volná animační a prezentační vystoupení zúčastněných folklorních souborů a cimbálových muzik a ukázku táborového života v historickém ležení. Na vystoupení zahraničních souborů ze Slovenska, Rumunska a v Česku žijících Afričanů se návštěvníci mohou těšit během jednotlivých dnů programu.
V rámci festivalu, tedy od 6. 6. od 17.00 hod. do 8. 6. do 17.00 hod. (platí pro celý areál Dřevěného městečka) a od 7. 6. od 19.00 hod. do 8. 6. do 02.00 hod (platí pro areál amfiteátru na stráni Valašské dědiny) je pro účastníky i návštěvníky festivalu vstup volný.
Hlavními pořadateli jsou Armáda České republiky, Agentura personalistiky AČR a Agentura plánování a rozvoje lidských zdrojů – Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, který je také programovým tvůrcem celého festivalu.
Spolupořadateli letošního ročníku jsou Zlínský kraj, město Rožnov pod Radhoštěm, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Folklorní sdružení České republiky a Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno.
Záštitu nad festivalem převzali ministr obrany ČR Martin Stropnický, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel.