Článek
Letošní zatím proměnlivé letní počasí neláká jen k návštěvě zámeckých a hradních interiérů, ale i k procházkám historickým parkem. Jeden takový starý park je i u zámku v Hořovicích.
Jeho stáří je více než 300 let a architektem mohl být Johan Ferdinand Schorr, který je pravděpodobným autorem barokní fresky nad vstupním schodištěm, jež v současnosti prochází restaurováním.
Původní koncepce měla ráz francouzského parkového slohu. Svědčí o tom nádvoří zámku, které mívalo květinovou výzdobu a osa parku s mohutnou alejí lip. Celá alej ústí v jedinečně výtvarně hodnotnou tzv. „Sluneční branou“ do volné přírody. Na hlavní osu navazovaly cesty vedlejší, které byly lemovány živými stříhanými stěnami pravděpodobně z habrů nebo javorů. Rovnoběžně s hlavní osou parku vedla loubí rovněž ze stříhaných dřevin.
Podle orientačního plánu Františka Fíkara z roku 1892 byl uprostřed parku bazén, jenž v parku byl už v roce 1756, obklopený čtyřmi pavilóny. Kolem roku 1800 za hraběte Rudolfa z Vrbna byla provedena poměrně citlivá úprava francouzského parku na park přírodně krajinářský, přičemž hlavní lipová alej a ostatní cesty zůstaly zachovány.
Letošní pohroma v podobě červnových krup sice zlikvidovala veškeré výsadby letniček, ale dnes není po katastrofě ani památky. Návštěvníky vítají bohatě kvetoucí kruhové záhony na začátku osové aleje i drobnější záhony trvalek u nově postaveného altánu a dále v jižní části parku.
Rozmary počasí pomohly i k zajímavému historickému objevu, kterým byl původní mramorový bazén v přízemí východní věže. Do současnosti byl skryt pod letitou montážní podlahou, jež ho po desetiletí zakrývala.
Dosud tato místnost sloužila jako sklad údržby. Bylo zde v regálech uloženo různé nářadí a náčiní. Současná prkenná podlaha sem byla položena po druhé světové válce, kdy místnost používaly rozvodné závody. Podlaha však vlivem zatečení vody po krupobití dosloužila a bylo nutné ji odstranit.
Existují historické doklady o tom, že se zde v minulosti nacházela koupelna, ale její dřívější podoba nebyla zdokumentována a o její podobě se tak nic nevědělo.