Článek
V minulosti, zhruba před 50 lety, na okraji města Ústí nad Orlicí bylo údolí s rozsáhlými pravidelně kosenými loukami, mezi kterými protékal potok, kolem jehož meandrů rostly řady chráněných rostlin a žilo množství chráněných ptáků.
Po vybudování sídliště Dukla se údolí stalo spojnicí se středem města a došlo také k regulaci potoka. Aby byla zachována rovnováha původního ekosystému, byl zde vybudován lesopark. Toto místo slouží nyní jako veřejná zeleň k oddechovým procházkám a po instalaci interaktivních panelů na naučné stezce i k poučení o přírodě.
Půlkilometrová trasa naučné stezky vinoucí se rozkvetlou loukou, tajemnými mokřady porostlými rákosem a prostředím stromových hájů a alejí, nabízí prostřednictvím barevných informačních panelů vstup do říše rostlin, ptáků, plazů, savců i hmyzu.
Původní porosty, které tvořily břízy, topoly, javory a lípy, byly doplněny skupinami nejen listnatých stromů z řady olší, habrů, buků, dubů a jilmů, ale také jehličnatých, a to jedle, modřínu, smrku, borovice a tisu. Nová výsadba byla obohacena o keřové skupiny ptačího zobu, zimolezu, tavolníku, šeříku a kaliny. Ozdobou prostředí parku jsou zejména solitární stromy a stromořadí lip vítající návštěvníka při vstupu z Moravské ulice. Četné ptačí budky se pak staly domovem rozmanitých druhů ptáků.
Na zastavení naučné stezky u jezírka si může návštěvník prověřit své znalosti o přírodě na interaktivních panelech s poznáváním jednotlivých živočichů či paměťové hře pexeso.
Novodobý prvek pak představuje pomoc při přezimování příslušníků hmyzí říše vybudováním tzv. hmyzího hotelu a pozemního broukoviště.
Víkendová sobotní procházka je navíc připomínkou Dne stromů, který se v České republice slaví 20.října, to je v nejkrásnějším období stromů, kdy hrají všemi barvami.
Staré a posvátné háje byly uctívány a chráněny od nepaměti. První zdokumentovaný svátek stromů pochází ze španělské vesnice z roku 1594 a rok 1805 je začátkem této novodobé historie.
Od poloviny 19.století pak slaví lidé po celém světě Den stromů jako jedinečnou a nepostradatelnou součást života a estetiky krajiny. Myšlenka pochází ze Spojených států amerických, konkrétně z Nebrasky, kde na popud osadníka a novináře J.Sterlinga Mortona došlo k společné výsadbě a zrodil se tak "The Arbor day" - Den stromů.
V roce 100.výročí vzniku Československa nelze opomenout prvorepublikovou tradici svátku stromů, který byl zhodnocením hospodářského, ale i psychologického a estetického významu lesa pro život člověka.
V roce 1918 okrašlovací spolky začaly navíc intenzivně spolupracovat na posilování vlastenectví, jehož symbolem se stalo vysazování "Lip svobody". Tato tradice pak přetrvala celé období 100 let až do dnešní doby.