Článek
Výstava dokumentuje malou část probíhajících restaurátorských prací, a to restaurování bočního oltáře Čtrnácti svatých pomocníků z 18. století, kde byla v letošním roce zahájena třetí etapa celkové obnovy.
Náročné restaurátorské zásahy jsou prováděny ak. mal. Vladimírem Procházkou, ak. mal. Mariem Králem, Petrem Bortlíkem, Jindřichem Jurčou a dalšími zkušenými restaurátory. Památkový dozor a celkovou koncepci obnovy koordinuje a po celá léta řídí Prof. PhDr. Miloš Stehlík z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Brně (dříve Státního památkového a Památkového ústavu v Brně).
Návštěvníci výstavy mají nyní jedinečnou a neopakovatelnou příležitost zhlédnout barokní anděly zblízka přímo v prostorách zámku Křtiny.
Více než třicet let probíhá postupná památková obnova interiéru poutního chrámu Jména Panny Marie ve Křtinách, od roku 2008 národní kulturní památky. Příslušná písemná rozhodnutí k restaurátorským pracím vydával Krajský úřad v Brně a Městský úřad v Blansku, ta nejstarší i Okresní úřad v Blansku. Za vlastníka památky jednal a obnovné akce po desetiletí zajišťoval P. Tomáš Prnka, v jeho obětavé práci nyní pokračuje Monsignor Jan Peňáz.
Restaurování oltáře Čtrnácti svatých pomocníků probíhá za nemalé finanční podpory Ministerstva kultury České republiky z Programu restaurování movitých kulturních památek. V roce 2012 byl příspěvek MK ČR ve výši 100 000 Kč, v roce 2013 ve výši 130 000 Kč a v roce 2014 ve výši 150 000 Kč. Další dotace byly čerpány z Krajského úřadu Jihomoravského kraje v Brně a hlavní podíl nese Římskokatolická farnost Křtiny, čerpající i z darů farníků a poutníků.
Andělé jsou ztvárněni také na velkoformátovém „Votivním obraze zábrdovických premonstrátů z vděčnosti za osvobození od Sasů“ (280 x 350 cm, olej na plátně). Vedutu věnovali do Křtin zábrdovičtí premonstráti roku 1744 jako poděkování za ochranu při obležení Brna prusko-saskými vojsky v roce 1742. Je největším z kolekce pěti votivních obrazů ve Křtinách.
Rovněž toto významné barokní výtvarné dílo bylo v letech 2011-2012 restaurováno (malba: ak. mal. Vladimír Procházka z Veverské Bítýšky, dřevěný zlacený rám: Petr Bortlík ze Štěpánovic u Tišnova). Obraz, připisovaný brněnskému malíři Josefu Tadeáši Rotterovi (1701 - 1763) je v současnosti instalován v poutním chrámu Jména Panny Marie v chórovém ochozu nad vchodem do sakristie, patrně na svém původním místě.
Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně pořádá v průběhu roku i jiné kulturní a společenské akce - výstavy, ale i koncerty charitativní povahy. Již v červenci se budou moci návštěvníci pokochat fotografiemi ze soutěže Zlatý jelen Slávy Štochla.
Výstava je k vidění od 30. května do 30. června.