Článek
Od časného rána se na asfaltové cestě od Hotelu Ovčárna, kolem stanice Horské služby Jeseníky a přes trasu černé sjezdovky A pokládaly a měřily pásy šály pro děda Praděda.
Organizátoři hecovní akce společně se zástupci agentury Dobrý den v Pelhřimově, která sestavuje Českou knihu rekordů, nejprve odměřili vzdálenost půl kilometru a mezi dvěma kolíky se pak táhly pásy pleteniny o šíři minimálně 15 centimetrů. Odvíjely se z velkých dřevěných cívek nasazených na tyč a jednoduché koze.
A pak ženy, muži i děti poponášeli pás po vyměřeném úseku. Nejen "poplety" a "popletové", kteří od loňského léta cinkali jehlicemi a přidávali šále centimetr k centimetru a metr k metru a nemohli chybět. K poponášení pásu se spontánně přidávali i turisté mířící na Praděd nebo po hřebenovce na Švýcárnu a Červenohorské sedlo.
„Nedovedla jsem si nikdy představit, co vše nás čeká s tou naší "ptákovinou". Těším se na zítra... hlavně na konec," napsala mi spontánně v pátek večer Martina Brachtlová. Stala se mluvčí organizačního týmu, který "Šálu děda Praděda" vymyslel v Malé Morávce a nápadem pobláznil na čtyři stovky pletařů po celé zemi.
Třeba Martina pletla šálu s žákyněmi karlovické základní školy v zájmovém kroužku a právě v prostorách školy se také soustředily krabice pleteniny, které začaly přicházet od pletařů. Málokdo si dovede představit, co si na sebe morávecká parta naložila. Když byl odmotán poslední úsek šály a oznámen český rekord v délce 9033 metrů 44 centimetrů ručně pletené šály, jásali všichni.
Pásy pleteniny pak byly spojeny montážními pásky a šlo se na Praděd. Omotat nejvyšší horu Moravy a Slezska šálou, která původně měla měřit 1492 metrů, tolik co nadmořská výška kopce s televizním vysílačem.
V čele pleteného hada stoupal sám Praděd, tedy morávecký místostarosta Petr Pecha. Nadšený tím, jak nápad oslovil a spojil stovky lidí. Za Pradědem šlapali dobrovolníci, kteří chtě nechtě museli nasadit stejné tempo stoupání. A ušlapat po asfaltu tři a půl kilometru až k vrcholu.
„Byla to docela makačka, také šála byla dost těžká. Po cestě jsme vyzkoušeli několik technik. Zprvu jsme nesli šálu na rameni, pak v ruce, nejlepší ale bylo kousek od místa svorky dát si ji kolem hlavy, na obě ramena,” líčila své zážitky Jana Mravcová z Ostravy.
Nosiči obkroužili zábradlí na Pradědu a pak si rekord i ten báječný den zdokumentovali při společném focení a občerstvení. Bylo něco k 13. hodině.