Článek
Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit připravilo ve spolupráci s Czech Spitfire Clubem pro Regiontour 2013 neobvyklou podívanou. V jeho expozici totiž návštěvníky veletrhu čeká model legendárního stíhacího letounu Spitfire Mk. IX. v „životní velikosti“.
Letoun o rozměrech 10 x 12 metrů se proslavil v průběhu 2. světové války, zejména při letecké bitvě o Anglii. V řadách Royal Air Force na nich létali i českoslovenští piloti. „Chceme návštěvníkům přiblížit mnohdy nelehké osudy letců ve válce i po ní a uctít památku bojovníků padlých, již zemřelých i dosud žijících,“ uvedla Bára Kotková z Muzea rekordů a kuriozit.
Doplňkem leteckých křídel bude výstava včelích křídel. Součástí expozice bude i dětská naučná stezka monitorující létání a život včel v podání včelaře rekordmana Vladimíra Saifra.
V pátek 18. ledna se uskuteční slavnostní křest nové České knihy rekordů doplněný komentovanou prohlídkou kokpitu stíhačky Spitfire.
„V sobotu se návštěvníci mohou těšit na Brno v České knize rekordů, kdy se uskuteční autogramiáda brněnských borců, kteří jsou v ní zapsáni. Účast přislíbili mimo jiné nejrychlejší karikaturista světa Lubomír Vaněk, majitel největší sbírky lesnických uniforem Jaroslav Pospíšil, extrémní jezdec na jednokolce Adam Gerža,“ dodala Kotková, podle které rekordmani předvedou i své umění.
Po celou dobu Regiontouru budou v expozici Muzea rekordů a kuriozit působit mimo jiné autor nejmenší české pamětní medaile Jiří Šíd, výrobci nejmenší mobilní pálenice v ČR z firmy Nitara a držitelé bubenických rekordů Marimba Live Drums.
Czech Spitfire Club
Legendární stíhačku Supermarine Spitfire Mk IX. si členové klubu vybrali jako jeden ze symbolů svého sdružení. „Je nejen symbolem vítězství v bitvě o Británii, ikonou své doby, ale také jednou z nejlepších a technicky nejdokonalejších zbraní našich letců, které tehdy měli k dispozici,“ uvedl předseda klubu Zdeněk Sadecký.
Na replice letounu začali členové klubu pracovat v září 2011, veřejnosti model poprvé představili 6. října 2012 v rámci Dne otevřených dveří na 22. základně letectva u Náměště nad Oslavou .
Konstrukce v měřítku 1:1 je kompozitová s vnitřními výztuhami, má řadu precizně zpracovaných detailů v exteriéru i interiéru a je zde osazeno i několik originálních dílů. Řídicí prvky jsou pohyblivé.
“Naším záměrem je prezentace na leteckých dnech a dalších tematických akcích. Věříme, že se nám tak podaří ještě výrazněji připomenout památku našich hrdinů - osobnostní, na které tenhle národ může a má být hrdý,“ dodal Zdeněk Sadecký.