Článek
Každoročně Třinecké železárny (TŽ) jako největší zaměstnavatel regionu nakoupí pro školky polytechnické sety stavebnic za 100 tisíc korun. Letos to bude už osmadvacet školských zařízení od Mostů u Jablunkova po Třinec.
„Chceme podpořit rozvoj schopností těch nejmenších obyvatel našeho regionu, který je úzce spjat s Třineckými železárnami po několik generací. Tradiční Merkur je sice náročnější na konstruování, děti ale hrou vede k poznání základních technických dovedností, což k jejich rozvoji určitě patří, ať už jde o chlapce či děvčata,“ míní ředitel pro personalistiku a administrativu TŽ Ivo Žižka.
Dodává, že na podporu technického vzdělávání se firma zaměřuje ve všech věkových kategoriích od školek, přes základní školy až po středoškolsky i vysokoškolsky vzdělanou mládež.
Lego i Merkur pomáhá dětem rozvíjet motorické schopnosti a vede je při vytváření různých staveb k technickému myšlení, rozvíjí prostorovou představivost a analytické myšlení. „Tyhle stavebnice patří skutečně mezi nejoblíbenější ve všech věkových kategoriích našich předškoláků,“ říká vedoucí učitelka Mateřské školy Konská – Podlesí Margit Sabelová.
Pedagožky mateřských školek se shodují, že Merkur je pro děti náročnější, ale velmi oblíbený, protože mohou používat „skutečné“ nářadí jako jejich tatínek nebo děda. V jedné z třineckých školek si dokonce na pomoc pozvali tatínky, kteří svým potomkům se stavbou autíček, letadel či vrtulníků pomáhali na akci nazvané I muži mají své dny.
„Myslím, že se návrat do dětských let tatínkům velmi líbil,“ směje se vedoucí učitelka školky na ulici SNP v Třinci Libuše Ivanovová.
Mateřské školy letos měly možnost soutěžit v tom, které děti postaví z Lega nebo Merkuru nejlepší dílo. Nejvíce bodů nakonec od odborné komise složené z nejvyššího managementu Třineckých železáren, získala polská Mateřská škola - Predszkole v Jablukově. Malí předškoláci tady vytvořili z Merkuru auto s vlečkou, lavičku i poschoďovou budovu, z Lega auta, domečky i hrad, a to se členům komise líbilo nejvíce. Vítězný kolektiv získá pro svou mateřskou školu další sadu stavebnic dle vlastního výběru v hodnotě 10 000 korun.