Článek
Přímým zdrojem inspirace pro první z nich byla stěžejní výstava loňského roku v Domě historie Přešticka, věnovaná 300letému výročí přeštických poutí a historii milostného a zázračného obrazu Panny Marie Přeštické v místním kostele (1711 - 2011).
U příležitostí tohoto významného jubilea se podařilo uskutečnit nejen historicky první technologický průzkum originálu obrazu a jeho devočních kopií, ale také jejich zrestaurování. Řada dalších doprovodných aktivit se pak snažila vrátit občanům povědomí o přínosu, který obraz ve své době pro město znamenal, neboť díky němu se stalo vyhledávaným poutním místem.
Dílo kolektivu autorů Divotvůrkyně Přeštická. 300 let obrazu a poutí je podle vyjádření jeho editorky Michaely Ottové "vyústěním archivních, historických i uměleckohistorických výzkumů podniknutých k příležitosti jubilea. Odborné i laické veřejnosti se tak nabízí první ucelený soubor studií k tématu zázračného obrazu v kontextu mariánské úcty v západních Čechách, v kontextu dějin výtvarného umění a architektury a v neposlední řadě i v širších souvislostech historie barokního poutnictví."
Knihu v luxusní dárkové úpravě vydalo Město Přeštice za přispění Plzeňského kraje a za pomoci mnoha jednotlivců a institucí.
Druhou novinkou je již třetí doplněné a rozšířené vydání Osobností Přešticka, které inicioval a realizoval Spolek pro záchranu historických památek Přešticka, o. s., s finanční spoluúčastí města Přeštice. Oproti předcházejícím dvěma vydáním (1994 a 1996), která jsou v současné době rozebrána, představuje toto poslední - kromě stovky význačných rodáků z Přeštic a nejbližšího okolí - také devatenáct našich zajímavých současníků.
Bližší informace o prodejních místech poskytne zájemcům Kulturní a komunitní centrum Přeštice.