Článek
Odborníci přiblíží tajemný svět lišejníků a mechorostů, většinou nenápadných, avšak mimořádně zajímavých organismů. Sraz účastníků výpravy je v sobotu 19. dubna v 10 hodin na parkovišti na Červenohorském sedle.
„V případě nepříznivého počasí bude exkurze přeložena. Proto zájemce prosím, aby v přihláškách uváděli mailovou adresu a telefonní číslo. Pokud dojde ke změně termínu, ozveme se jim,“ uvedla organizátorka Zmrhalová.
Registrovat se lze na adrese halda@moh.cz nebo magda.zmrhalova@muzeum-sumperk.cz. Zájemci se mohou hlásit i telefonicky na číslech 494 534 450, 583 363 070, případně 583 363 077.
„Z Vřesové studánky bude trasa vycházky pokračovat do Koutů nad Desnou nebo se lze vrátit na Červenohorské sedlo. Je také možné výpravu opustit a pokračovat na Šerák,“ navrhuje Zmrhalová.
Rostliny a společenství houby a řasy
Účastníci výpravy si vyslechnou četné zajímavosti o lišejnících a mechorostech Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Dozvědí se také, čím se tyto dvě skupiny organismů vzájemně odlišují.
„Mechorosty a lišejníky jsou v obecném povědomí často spojovány, ačkoliv spolu mají jen málo společného. Mechorosty patří k výtrusným rostlinám, jsou to jedny z nejstarších zelených organismů na Zemi. Lišejník naproti tomu představuje společenství houby a řasy, případně sinice. Vlákna houby dodávají tělu lišejníku tvar, vodu a minerální látky, zatímco zelené řasy nebo sinice obstarávají výživu pomocí fotosyntézy,“ objasnila Zmrhalová.
Vycházka navazuje na výstavu v Hollarově galerii
Přírodovědná vycházka doprovodí výstavu Lišejníky a mechorosty Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, která je v Hollarově galerii šumperského muzea k vidění ještě do 20. dubna.
Organizátory výpravy a autory výstavy jsou přírodovědci Magda Zmrhalová a Josef Halda. Zmrhalová působí jako botanička Vlastivědného muzea v Šumperku, specializuje se na výzkum mechorostů jesenických hor. Halda se zaměřil na zkoumání lišejníků krkonošsko-jesenické oblasti, pracuje v Muzeu a galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.

Výstavu v Hollarově galerii šumperského muzea doprovázejí fotografie mechorostů Štěpána Kovala.

Na Vřesovou studánku za tajemnými lišejníky a mechorosty zve botanička šumperského muzea Magda Zmrhalová (vlevo).

Výprava zavede za mechorosty a lišejníky jesenických hor.