Článek
Učitelé tak reprezentovali nejen svoji školu, město Příbram, Středočeský kraj, ale i celou Českou republiku. Konference se koná každé dva roky, a to střídavě na evropském či asijském kontinentu.
Jelikož se jedná o opravdu unikátní úspěch příbramských učitelů a dětí, konalo se v pátek 24. ledna slavnostní setkání Mgr. Jany Batelkové, RNDr. Milana Brabence a ředitele školy Mgr. Kopeckého s hejtmanem Středočeského kraje MVDr. Josefem Řihákem a zástupci zřizovatele, tedy města Příbram, radním pro oblast školství Ing. Jurajem Molnárem a předsedkyní komise pro vzdělání a výchovu Jiřinou Kaiserovou.
Účastníci konference detailně popsali veškeré aspekty svojí cesty a průběh konference. Hejtman Řihák jim poděkoval za reprezentaci a za práci, kterou konají nad rámec svojí pedagogické činnosti. Dále ocenil celkové zapojení žáků do ekologických aktivit, jelikož výchova k ochraně životního prostředí je velmi aktuální a potřebná.
Od hejtmana převzali oba učitelé i ředitel školy čestné uznání a pamětní medaili, od zástupců města pak drobné dárky. Čestné uznání obdrželi také právě zástupci zřizovatele.
UNESCO vyhlašuje každoročně určité téma, v rámci něhož pak školy pracují. Loňský rok byl ve znamení vody a letošním symbolem jsou potraviny, takže se projekty budou zabývat pěstováním plodin či hledat možnosti, jak omezit plýtvání jídlem.
K úspěchu ZŠ 28. října na mezinárodním poli hejtman Středočeského kraje uvedl: „Moc mě to potěšilo, je to opravdu významná reprezentace nejen školy a města, ale i kraje a celé České republiky. Je vidět, že práce v oblasti výchovy k ekologii je zde na velmi vysoké úrovni, celému týmu patří dík a i děti mají můj obdiv. Mnohé bychom se od nich mohli učit, protože v oblasti ochrany přírody nebo třídění toho hodně vědí a jsou důsledné.”
Svůj komentář přidal i Juraj Molnár: „Učitelé i děti mají naše uznání. Je vidět, že aktivita navíc má svůj smysl. Na škole se environmentálním aktivitám věnují dlouhodobě, a to s velmi hezkými výsledky. Účast na konferenci je toho důkazem.”