Článek
Pořadatelem je Sportovní klub Radbuza Plzeň, z. s., který má za sebou více než stoletou tradici (založen byl v roce 1911).
Závod je pořádán na počest předválečného člena Antonína Košaře, který byl pro odpor proti nacistické okupaci zatčen. Antonín Košař byl hlavně přeborníkem v prsařských disciplínách.
Výkony závodníků budou bodovány podle tabulek ČSPS a vítězí soutěžící s nejvyšším bodovým součtem.
Rozplavby začnou od 9:15. Závody v 10:00 zahájí starosta Městského obvodu Plzeň 3 Radislav Neubauer společně s prezidentkou klubu Lenkou Kohoutovou.
Co si odvezou za své nejlepší plavecké výkony vítězové?
- v kategoriích mužů a žen na prvních třech místech finanční prémie,
- v kategoriích žáků a žaček na prvních třech místech věcné ceny,
ke kterým každý z oceněných dostane diplom.
Pro vítěze připravil Městský obvod Plzeň 3 putovní pohár starosty, který je osobně předá nejlepším účastníkům trojboje. Pro umístěné na druhém a třetím místě jsou připraveny medaile.
Po roční odmlce bude favoritem Jan Kutil z PK Slávia VŠ Plzeň (SlPl), již dvojnásobný vítěz kategorie mužů a držitel rekordů. Jeho konkurentem by mohl být Martin Bejček z Bohemians Praha (Boh) a Martin Dřevínek z Berouna. Nejstarším závodníkem bude Petr Buble (ročník 1946, SlPl).
V kategorii žáků bude chtít favority potrápit domácí závodník Matěj Franěk, který bude účastníkem nejrychlejších rozplaveb. O stupně vítězů by se měli „poprat“ Kristián Balon (SK Žatec), Tomáš Kůželka (SlPl) a Jan Lizec z Hořovic.
Kategorii masters mezi ženami by měla vévodit Markéta Kubešová (1979), SlPl. SK Radbuzu budou chtít dostat na místa nejvyšší Markéta Vaicová a Eliška Marková. Favoritkami by měli být Karolína Marešová (Boh), Alena Hampejsová, loňská vítězka. Do pořadí na stupních vítězů by ještě mohli promluvit Michaela Železná z Rakovníku nebo Barbora Blovská, která loni získala bronzovou medaili v kategorii žaček.
Mezi žačkami budeme mít své „želízko v ohni“ v podobě Michaely Maříkové. Soupeřky nalezne v Lauře Horkayové z Pelhřimova, Štěpánce Kopejtkové (SlPl) a Agátě Proškové z USK.
Antonín Košař:
Narodil se 17. prosince 1914 v Plzni, pracoval jako dělník ve Škodovce. V roce 1942 se zapojil do odboje v apretuře (oddělení konečné úpravy výrobků). Spolupracoval zde s Jiřím Fišerem a s Bohuslavem Daňkem z výroby oceli, který byl vedoucím jedné z ilegálních skupin.
V době rozsáhlého zatýkání příslušníků odboje na jaře 1943 byl Antonín Košař přeložen do (bývalého) pobočkového závodu Škodovky v Dubnici na Slovensku. Tady pomýšlel na útěk za hranice. Byl však 27. května 1943 zatčen a v Drážďanech byl odsouzen k 8 letům vězení. Podruhé ho fašisté 22. září 1944 odsoudili v Berlíně k trestu smrti a 8. ledna 1945 v Brandenburgu popravili. (Z knihy Nikdo nebude zapomenut, autora Vojtěcha Laštovky, z roku 1985.)