Článek
Těžko si někdo vyjma historiků dnes vzpomene na to, co byla Slovácká brigáda. Sehrála přitom významnou roli v prvních týdnech po ustavení Československa. Zajišťovala na mnoha místech pořádek a hlídala hranice.
Přísahali na sokolský prapor
„Z důvodu zajištění ochrany, bezpečnosti klidu a pořádku v novém Československu vznikl z popudu vojenského odboru Národního výboru v Brně dobrovolnický útvar československé armády,“ připomíná důvody vzniku historička Masarykova muzea v Hodoníně Hana Sýkorová.
První členové složili přísahu na prapor sokolské jednoty 17. 11. 1918 právě v Hodoníně a ve stejném městě se odehraje v tuto sobotu rekonstrukce slavnostního aktu.
Na Masarykově náměstí přísahu složí po sto letech nadšenci z KVH Slovácko za spolupráce přátel a kolegů z dalších klubů vojenské historie. V rámci celodenního programu přijde hlavní bod na řadu ve 14.00. Sváteční den v Hodoníně toho ale nabídne mnohem více.
Uvidíte vojenské ležení i polní lazaret
Už od 10.00 bude na náměstí vojenské ležení i s polním lazaretem, polní kuchyní či speciální výstavou. K vidění bude tehdejší vojenská technika. Otevřeno bude v nedalekém Masarykově muzeu, kde budou k zhlédnutí další tematické výstavy. Po skončení přísahy se mohou v 15.00 těšit ti nejzapálenější na přednášku a ti kulturně založení na slavnostní koncert v kostele Sv. Vavřince, při kterém zazní Requiem od W. A. Mozarta.
Slovácká brigáda měla v roce 1918 tisíce členů. Zasahovala například na Slovensku, kde potlačovala rabování či útoky maďarských vojáků. Na Mikulovsku a Znojemsku zasahovala zase proti německým jednotkám. Vyrážela dokonce i na Těšínsko, kde byly problémy s Poláky. Šlo o jedno z tehdejších nejmohutnějších dobrovolnických seskupení.
Jak uvádí historička Hana Sýkorová, Slovácká brigáda zanikla 6. června 1919 a její reorganizací vznikl Slovácký pěší pluk, který pak do roku 1920 vykonával pohraniční službu.