Článek
Hodinu před samotnou projekcí proběhne před KD Vltava patřičně mohutná švejkovská upoutávka. Od páté odpolední bude totiž před kinem fungovat vojenský stan včetně polní kuchyně s výdejem toho pravého černého válečného čaje, o což se postarají zdejší aktivní členové kralupského švejkovského spolku v replikách dobře padnoucích rakousko-uherských polních uniforem.
V předsálí kina budou znít staropražské písničky v podání „Sester paní Müllerové“ alias místního „Senior Minichóru“ za doprovodu harmonikářského dua PF i tklivých tónů houslí Jiřího Zymáka. Samotná projekce 105 minut dlouhého filmu začne úderem 18. hodiny.
Do Kralup dorazí jak zástupci českého Národního filmového archivu, tak i přední čeští švejkologové z nedaleké Prahy i Olomouce, jakož i jejich kolegové z Polska. Nebude prý chybět ani vnuk spisovatele Jaroslava Haška Richard Hašek.
Digitalizace letos 60 let starého filmu původně natočeného na východoněmecký Agfacolor (později přejmenovaný na Orwo) vyšla na zhruba 2 milióny Kč. Digitalizaci v maximálním rozlišení prostřednictvím EHP fondů podpořil Island, Lichtenštejnsko a Norsko. Samotnou digitalizaci fyzicky provedlo maďarské studio Nemzeti Filmalap, vítěz otevřené mezinárodní soutěže.
Dobrý voják Švejk byl digitalizován hned v první várce českých filmových trvalek, na o rok mladším filmu s názvem Poslušně hlásím se prý již rovněž pracuje.
První tuzemská socha Švejka byla odhalena v létě 2014 v jihočeské Putimi, a to jako již čtrnáctá socha Švejka na světě. I Kralupy budou záhy mít svoji Švejkovu sochu, a to u kralupské spořitelny, odkud bude na lavičce sedící Švejk držet levou rukou svého stájového pinče a hledět šikmo přes Palackého náměstí směrem k nedaleké místní drogerii, kteroužto zde ještě před vznikem Československa provozoval pozdější účetní šikovatel Vaněk ve filmu ztvárněný Josefem Hlinomazem.
Převážně kralupské občanstvo a podnikatelstvo již mezi sebou dokázalo vybrat přes půl miliónu korun, a tak kralupští radní počátkem letošního dubna rozhodli o zhotoviteli Švejkovy lavičkové sochy. Bude jím přední český sochař Albert Králíček z Nové Paky, který má za sebou již celou řadu úspěšných realizací lidských postav včetně vskutku důkladně propracovaných obličejových částí.