Článek
Barma byla donedávna jednou z nejhorších diktatur světa. Po roce 2011 se začala otevírat světu a novinkou se v Barmě stal i skateboarding. Češi ho pomáhají už 3. rokem rozvíjet. Skupina dobrovolníků dováží do země v krosnách darované starší i nové skateboardy, boty, brusle či peníze na stavbu a údržbu míst na ježdění.
„Skateboarding je v Barmě poměrně nové slovo a my se snažíme, aby si ho místní zamilovali. I v Barmě jsou rodiče vděční, když děti nesedí i počítačů nebo mobilů. Na akci bychom rádi přestavili, jak naše iniciativa Czech on Board with Mynmar pomáhá s výstavbou nových skejtparků, darováním bot, skateboardů a rozvojem skateboardingu obecně,“ informoval za organizátory Jiří Pasz.
Jedním z hlavních bodů programu je film Vladimíra Turnera s názvem O skejtech v Barmě, který autenticky zachycuje atmosféru místní skejtové scény a ukazuje pozoruhodně odvedenou práci ze strany českých nadšenců. Dále se představí instrumentální kytarový projekt Jakuba Šimanského, který razí ojedinělý styl „americké primitivní kytary“. Magické ponoření do kovově cinkavého vybrnkávaného zvuku, malování bezeslovných příběhů prostřednictvím spletitě výbušných kompozic. Vedle kytarového koncertu, vystoupí české papričky - streetfunková skupina AMIGOOS. Jejich texty jsou plné česky rapovaných skladeb, nadsázky a humoru.
Svou podporu akci vyjádřila i pražská umělecká scéna poskytnutím děl k benefičnímu prodeji. Návštěvníci akce tak budou moci podpořit barmské skejťáky i koupí uměleckého díla.
„Snažili jsme se vybrat umělce, kteří mají ke skejtové komunitě blízko. Jsme rádi, že celou akci podporuje Vladimír 518 nebo výtvarník Michal Škapa, stojící za grafikou nyní již zaniklého skejtového časopisu Free Magazine. Veronika Děrdová je dvorní ilustrátorkou Evy Samkové a do prodeje poskytuje originály obrázků právě pro Evu,“ přibližuje Klára Khine, která bude celý prodej i moderovat. Mezi dalšími zní jména jako výtvarníci Jan Kaláb a Jakub Uksa, fotograf Jiří Švorc a výjimečným zážitkem bude nabídka tetování od writera s přezdívkou Pleb.
Celou akci doprovodí výstava fotek Radostná nejistota fotografa Jiřího Pasze, která vznikla pro Amnesty International a dokumentuje rychlé změny v zemi, která se teprve nedávno otevřela světu a snaží se zavést demokracii. Na Lodi Tajemství bratří Formanů bude také k ochutnání exotická tradiční barmská kuchyně. Kromě toho návštěvníci mohou přispět darováním výše zmíněných potřebných věcí, jako jsou skateboardy, boty, či brusle.
Tajemství skateboardingu v Barmě je součástí doprovodného programu festivalu Arena 2018, který se na pražské náplavce uskuteční ve stejný den na stejném místě (www.arenafestival.cz). Vstupné 180 Kč.
Další informace o Tajemství skateboarding v Barmě: https://www.facebook.com/MyanmarSkateAssociation?fref=ts