Hlavní obsah

Pravý čínský střelný prach i let do vesmíru nabízí plzeňské science centrum

Novinky, Alena Lochmannová

Z čeho se vyrábí střelný prach a co pohání rakety vzhůru do kosmu? V čem se liší jednotlivé planety sluneční soustavy a proč na nich nemůže být život? To prozrazují další novinky Techmania Science Center v Plzni.

Foto: Techmania Science Center

Do nabídky programu zVĚDAvý vesmír tento týden přibyla show Cesta do vesmíru a programy na Science On a Sphere Země a 7 planet.

Článek

Do nabídky programu zVĚDAvý vesmír tento týden přibyla show Cesta do vesmíru a programy na Science On a Sphere Země a 7 planet. 

Atraktivní show nechává nahlédnout do zákulisí lidské touhy opustit pevnou zem a vznést se vzhůru. Diváci uvidí, jak pracuje pravý starý čínský střelný prach nebo rozdíl mezi výbuchem čistého vodíku a vodíku s kyslíkem.

„Pro mne největším překvapením bylo, že se do střelného prachu dával med. Také mě překvapilo, jak obrovskou ránu dokáže způsobit směs vodíku a kyslíku, když se zapálí,” řekl edutainer Jiří Hangan, který show předvádí. A prozrazuje, že jeho osobně nejvíc baví pokus s černým střelným prachem. „Velmi hezky vypadá, jako postupně vyhořívá z jedné strany na druhou,” vysvětluje.

Program na velkém projekčním globu Science On a Sphere je připraven ve variantách pro jednotlivé stupně škol a pro veřejnost. Globus se postupně proměňuje v Merkur, Venuši, Zemi, Mars, Jupiter, Saturn a Uran.

„S nejmenšími dětmi si budeme povídat o planetách a o jejich jménech. Se staršími projdeme sluneční soustavou a budeme pátrat, která planeta se v čem podobá Zemi a kde by byl možný život,” uvedl Pavel Tauš, jeden z autorů programu. 

Show je součástí prohlídky expozic science centra, programy na Science On a Sphere jsou součástí prohlídky expozice Vesmír. 

Související témata:

Výběr článků

Načítám