Článek
Prague Pride festival se v hlavním městě uskuteční od 10. do 14. srpna a má být přehlídkou jinakosti a pochodem hrdosti, který je ve světě znám jako gay pride. Organizátor předpokládá účast okolo 10 tisíc návštěvníků a dementuje tak informace ČT, která hovořila o 50 tisících.
Akce vychází z komunity leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů a queer heterosexuálů. Je akcí oslavující pestrost společnosti, jinakost a menšinovou sexuální orientaci.
Podle pražského magistrátu ohlásil pořadatel pochod rovnosti a tolerance na 13. srpna s touto trasou: náměstí Republiky a ulicemi Na příkopě - 28. října - Národní - most Legií a končit by měl na Střeleckém ostrově.
Přirovnávání některých médií akci k Love Parade, která minulý rok skončila v německém Duisburgu tragicky ušlapáním několika návštěvníků, nabízí otázku, jak tomu bude předcházet organizátor Prague Pride. Organizátoři tvrdí, že to není pouliční taneční party a není uzavřená. Průvod bude kontrolován a chráněn policií a nebude proudit v uzavřeném, nepřekročitelném prostoru. Každý se bude moci přidat, anebo z průvodu odejít. Připouštějí ale možnost napadání akce ze strany neonacistických skupin.
Podporu primátora akce zatím nedostala
Jeden z organizátorů akce Daniel Kupšovský v rozhovoru z minulého týdne pro colourplanet.cz, uvedl, že akce Prague Pride má podporu primátora Bohuslava Sobotky a několik politiků. Magistrát ve středu 27. dubna tuto informaci dementoval s tím, že záštita zatím nebyla udělena.
„Organizátoři se na primátora Prahy Bohuslava Svobodu obrátili s žádostí o poskytnutí záštity nad Prague Pride. Tato žádost o záštitu doposud nebyla vyřízena a je stále v procesu. Organizátoři oficiální záštitu nad akcí ještě nedostali,“ sdělila Kateřina Chovancová z tiskového oddělení magistrátu.