Článek
Neváhejte a využijte volných dní k načerpání nových zážitků a vědomostí. Dveře muzea budou otevřeny 5. i 6. července.
Na výstavě Fenomén Merkur můžete obdivovat propracované stavby a modely nejrůznější velikosti a náročnosti provedení, jako jsou Petřínská rozhledna či ruské kolo, velký vlak se spoustou vagonů, auta či letadla, seznámíte se i s prototypem tzv. čočkostroje Otto Wichterleho. Výstava zároveň mapuje i její historii a vývoj. Současně zve všechny malé i velké návštěvníky ke hře, neboť součástí výstavy je herna, ve které si každý může vyzkoušet své konstruktérské schopnosti a postavit vlastní model.
Zavítejte do Království panenek, kde malí i velcí mohou obdivovat kolekci čtyř set panenek z let 1890 až 1980. Vystaveny jsou panenky porcelánové, celokloubové, papírové, látkové i celuloidové, s rozmanitými osudy, oblečené v nádherných šatech i prostých oděvech. V minulosti byla panenka členem rodiny a dědila se z generace na generaci a je tak jedním z dokumentů našich tradic. Výstava je doplněna dobovými interiéry, které zachycují proměnu bydlení v průběhu minulého století. Děti si zde mohou mnohé vyzkoušet a pohrát.
Výstava Známé i neznámé podoby Radka Pilaře představuje tvorbu vynikajícího českého výtvarníka, ilustrátora, a především autora nejen dobráckého pohádkového loupežníka Rumcajse, který ve své tvorbě obsáhnul širokou škálu nejrozmanitějších výtvarných forem i použitých médií. Výstava představuje jeho volnou tvorbu prostřednictví grafik a fotoasambláží. Ilustrátorská tvorba je zastoupena známými motivy z dětských knih a oblíbených večerníčkovských příběhů. Výstava je pojata interaktivně, pro děti i hravé dospělé je připravena řada výtvarných a tvořivých aktivit.
Navštívit můžete také stále expozice a vrátit se tak třeba do středověku. Vyzkoušet si tíhu brnění nebo si obléknout historické kostýmy. Vystřelit z laserové pušky nebo zkusit odměřit loket plátna. Autentičnost výletu do historie podtrhne vystoupání na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradební zeď má úctyhodnou šířku 2 až 2,25 metru, je až 8 metrů vysoká, zpevněná 19 půlválcovými do města otevřenými baštami. Hradby jsou dodnes zachovány a v délce 1220 metrů obepínají celé historické jádro města.
A co vystoupat 194 schodů přímo do rodné světničky nejslavnějšího poličského rodáka a hudebního skladatele Bohuslava Martinů? Ta se nachází ve věži novogotického kostela sv. Jakuba a neskýtá pouze krásný výhled na město a okolní krajinu z výšky 36 metrů, ale zároveň je to místo, kde se roku 1890 narodil do již čtyřčlenné rodiny Ferdinanda Martinů, malý chlapec, jenž dostal jméno Bohoušek. Celá rodina se musela dělit o prostor o velikosti dvacet pět metrů čtverečních, a to po dvanáct let, kdy dobrosrdečný tatínek chránil město coby pověžný před požárem. Že vám to přijde nemožné? Počkejte teprve, až to uvidíte.