Článek
„Poličské muzeum otevřelo v roce 1936 expozici „Českomoravská vysočina v dílech svých velkých synů“ a roku 1941 zahájilo každoroční Východočeské umělecké salony, které měly řadu ročníků silný příklon k tradičnímu krajinářství. Vysočina poskytovala široké náměty malířům a jejich díla si vytvářela okruh svých diváků a sběratelů. Roku 1994 byl v nově otevřených expozicích galerie v radnici představen výběr děl zdejších krajinářů. V letošním roce oslav 750. výročí založení Poličky je uspořádána obsáhlá výstava zahrnující i méně známá díla z depozitářů,” uvedl kurátor výstavy PhDr. David Junek.
První dva sály představují vysočinskou „klasiku“ 20. - 60. let 20. století a to především díla Františka Bukáčka, Františka Emlera, Rudolfa Hanycha, Jana Honsy, Josefa Jambora, Františka Cíny Jelínka, Františka Kavána, Karla Kupky, Emila Mikelky, Gustava Porše, Josefa Václava Síly, Vladimíra Šindlera a Josefa Vejrycha.
„Třetí sál poněkud netradičně představuje krajinu v moderním umění – v díle Bořivoje Borovského, Veroniky Bromové, Marka Rejenta a Zbyška Siona,“ dodala výstavářka Bc. Tereza Sejkorová.
Výstava potrvá do 31. srpna 2015.