Článek
Neoznačené budovy orientačním číslem přitom způsobují nejen ztíženou orientaci občanů, ale i zhoršení činnosti integrovaného záchranného systému a dalších veřejných složek při obsluze řízení.
„Označování budov je povinnost daná zákonem o obcích vlastníkům budov. Jak má být označení budovy provedeno, určuje dále vyhláška ministerstva vnitra a manuál jednotného vizuálního stylu města Plzně. O přidělení čísla vlastníkovi budovy rozhoduje odbor stavebně správní Magistrátu města Plzně, kam by se také v případě nejasností měl vlastník budovy obrátit,” uvedl starosta plzeňského centrálního obvodu Jiří Strobach.
Každý občan, který se stane vlastníkem budovy v obci, která má být označena čísly, je povinen zajistit si rozhodnutí o přidělení označení budovy a označení realizovat. Pokud tak bezodkladně neučiní, jedná se o postup v rozporu se zákonem. Z tohoto dále vyplývá i možnost samotného postupu ze strany správního orgánu.
Čísla popisná a orientační musí být na tabulkách o rozměrech 330 mm x 210 mm s arabskými číslicemi. Tabulka evidenční je bílá s červenými čísly a červeným rámečkem. Tabulka orientační je červená s bílými čísly a bílým rámečkem.
„Tabulky s čísly se umisťují tak, aby byla čísla viditelná, a vždy tabulka s číslem orientačním pod tabulku s číslem popisným. Pořízení tabulek s čísly a připevnění zajišťuje vlastník budovy na vlastní náklady,” upozornil tajemník úřadu Ing. Jiří Mužík.