Hlavní obsah

Plzeň představila archeologickou lokalitu na místě budoucího divadla

Novinky, Marek Velebný

Sobota 3. září byla dnem Otevřených sond, kdy byla pro veřejnost jen na tento den zpřístupněna archeologická lokalita v Jízdecké ulici v centru Plzně.

Foto: Marek Velebný
Článek

Město Plzeň spolu se Západočeským institutem pro ochranu a dokumentaci památek ZIP o. p. s. připravilo na sobotu 3. září jedinečnou možnost pro veřejnost si prohlédnout výsledek archeologického výzkumu na lokalitě v Jízdecké ulici, kde má za tři roky vyrůst nové divadlo.

Lokalita byla přístupná s průvodci mezi 10. a 16. hodinou. Archeologický výzkum byl proveden na místě historického Říšského předměstí, které bylo založeno ve 13. století a sloužilo jako hospodářské zázemí pro Plzeň. Předměstí bylo několikrát zničeno požáry a obnoveno. Konec zástavby předměstí znamenala v 17. století třicetiletá válka. Poté zde zůstalo jen několik hospodářských objektů do 19. století, kdy zde byl mj. postaven lihovar.

Nejstarší nálezy na lokalitě jsou z pravěku: keramické střepy datované do doby bronzové a římské. Nejdůležitější nálezy jsou z období vrcholného středověku a raného novověku ( 14.-16. století). Jedná se o zbytky středověké kamenné a dřevěné zástavby zničené požárem a studny. Unikátní je nález částí dřevěného vodovodu.

Největší množství nálezů je z období novověku do současnosti (17.-20. století), tj. zbytky obvodového zdiva např. hospodářského dvora čp. 52 v jihozápadním rohu naleziště. Dále pak sklepy a zdi lihovaru na jihovýchodní části plochy naleziště.

Výběr článků

Načítám