Článek
Právě tímto chce Správa veřejného statku města Plzně, jež se o zeleň stará, docílit dlouhodobě atraktivních záhonů. Ty se budou barevně proměňovat nejen v průběhu roku, ale také v průběhu let, kdy bude docházet k samovolnému přesevu a rozrůstání druhů, tedy k autoregulaci.
„Některé druhy užité na nově vysázených záhonech jsou již notoricky známé. Jsou to například třapatka, dobromysl, šalvěj, šanta, hvězdnice, hvozdík, šuškarda, některé jsou k vidění ve veřejné zeleni méně často, jako třeba svíčkovec, šater, agastache nebo poblekla,” uvedla Hana Hrdličková ze Správy veřejného statku města Plzně.
Na jednom ze záhonů budou navíc zejména v podzimních měsících hrát výraznou roli okrasné druhy trav, jako jsou proso a dva kultivary třtiny. Na jaře navíc záhony ozdobí desítky cibulnatých rostlin – krokusů a tulipánů.
„Kolemjdoucí nejspíš na první pohled překvapí štěrkový povrch. Jedná se o druh mulče, který je pro tento typ trvalkových záhonů nejvhodnější. Svou vrstvou sedmi centimetrů zabraňuje vyššímu výparu vody z půdního povrchu, brání vysemeňování plevelných druhů z okolí a na rozdíl od mulčovací kůry neplesniví a neuvolňuje do půdy nežádoucí kyseliny a třísloviny,” přiblížila Lucie Davídková ze Správy veřejného statku města Plzně.
Nové záhony si mohou lidé prohlédnout na křižovatce ulic Budilova a Kovářská, kde byla použita směs nazvaná Červánková prérie. Druhý se nachází při Karlovarské třídě na konci slepé ulice Lidické, tam byla použita směs Tanec trav.
Náklady na založení záhonů a péči o ně v letošním roce činí celkem 190 tisíc korun. Správa veřejného statku města Plzně na tuto akci obdržela dotaci z Fondu životního prostředí města Plzně.