Článek
Slavnostní uvedení náměstíčka - piazzetty do provozu a představení instalovaných sochařských děl se konalo v pátek 14. září za přítomnosti primátora města Ostravy Tomáše Macury, náměstkyně primátora Kateřiny Šebestové, starostky městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petry Bernfeldové a dalších hostů.
Úvodní slovo přednesl Jaromír Šlosar. Je autorem básně, která je vyryta do betonového podstavce. Představil architekta piazzety Ondřeje Vysloužila a umělecká díla.
"Piazzettu, kterou dnes slavnostně uvádíme v život, dotvářejí svými uměleckými díly posluchači Fakulty umění Ostravské univerzity. Jsou to studentské práce, nic méně, podle mě, zralá díla, která nepostrádají nápad a vtip.”
Pro procházející je zde prostorový, železný a snad i kinetický objekt Lukáše Dvorského výstižně nazvaný Životní Prostor. Uprostřed je betonová plastika Tomáše Arnošta s názvem Ostravská Medůza s hady potrubí z ostravských Vítkovic. Trojici doplňuje drobnější betonová plastika vzácná svým vtipem s názvem Chytil Měsíc, který vytvořil Petr Szyrocki," představil sochy a jejich tvůrce Jaromír Šlosar.
Architekt piazzetty Ondřej Vysloužil naznačil cestu ke konečnému výsledku. Konstatoval úsíli o změnu projektu v tom, aby před piazzettou na Nádražní ulici nebylo dlouhé parkoviště, které by nedovolovalo, aby náměstíčko bylo průchozí. Podle Ondřeje Vysloužila se vše podařilo a dobrého výsledku se dosáhlo.
"Snažili jsme se, aby toto místo nebylo jen průchozím místem od Národního divadla Moravskoslezského, Katedrály Božského Spasitele, přes Tyršovu ulici k ulici Nádražní, ale aby to bylo místo odpočinku, setkání lidí. To se, dle zkušeností z dosavadního provozu, podařilo," řekl mimo jiné, architekt Ondřej Vysloužil, podle jehož návrhů byl prostor modernizován.
Modernizace stála necelých 6 miliónů korun bez DPH a její součástí bylo položení nové žulové dlažby a instalace speciálního osvětlení, které nasvítí koruny stromů i místa, kde není tolik světla. Vysázeny byly dva nové stromy a v lokalitě přibyl nový městský mobiliář.
Jaromír Šlosar (1953) je milovník přírody a toulek horami, básník, spisovatel, tvůrce televizních a rozhlasových pořadů. Absolvoval magisterské studium etopedie a výtvarné výchovy na Univerzitě Palackého v Olomouci. Žije v obci Václavovice. Napsal knižku básní Choditi stříbro, knihu pro děti i dospělé Strážkyně pokladů, Gorolina, Cesta jako marijánka a další.
" Růžový obzor s šedým přílivem, Poštolka křikem zaplašila hvězdy - Tak kde jsi. Kůži chodník jsem rozezněl. A tiše spadly první kapky deště - Tak kde jsi " verše Jaromíra Šlosara jsou vytesány do betonového podstavce.