Článek
Velký význam festivalu v severním Walesu dokládá také fakt, že od roku 2005 k němu připojil své jméno i Luciano Pavarotti, který se v roce 1955 mezinárodní soutěže zúčastnil jako člen vítězného mužského sboru. Vítězný sbor každého ročníku festivalu v Llangollenu od roku 2005 získává titul Choir of the World / Pavarotti Trophy.
Smíšený komorní sbor Cantica laetitia Zlín vybojoval velmi cenné třetí místo v kategorii Smíšené sbory, kde měl velkou konkurenci v dalších devíti sborech z celého světa (Spojené státy americké, Filipíny, Estonsko, Finsko, Anglie, Česká republika).
„Třetí místo na prestižní celosvětové soutěži beru jako velký úspěch i vzhledem k silné konkurenci,“ sdělil sbormistr sboru Josef Surovík. Dále podotkl, že byl s výkonem sboru vzhledem ke špatným akustickým podmínkám spokojen.
„Llangolen jsme navštívili již potřetí (2003, 2007), ale před lety jsme soutěžili s dětským sborem Cantica a dívčím sborem Cantica laetitia. Sbor zde doposud nezískal lepší než čtvrté místo. V Llagollenu byl pro nás vždy "zakopaný pes" a letos to vypadalo podobně. Byli jsme najednou příjemně šokováni, když jsme se umístili na krásném třetím místě v kategorii Smíšené sbory, která byla velmi náročná. Vůbec jsme to nečekali.“ dodal Josef Surovík.
Z britského Llangolenu si zlínští zpěváci přiváží ještě čtvrtá místa v kategoriích Folklór vlastní země a Ženské sbory.
Mezinárodní festival probíhal nejen v pěveckých kategoriích
Kvalitu festivalu Llangollen International Musical Eisteddfod 2016 ve Velké Británii dokládá i fakt, že zde probíhají nejen soutěže pěveckých sborů a sólových zpěváků, ale také tanečních skupin a instrumentalistů. Všechna soutěžní klání probíhají ve stanu, který má kapacitu pro tři tisíce diváků.
Více o sboru Cantica laetitia Zlín na www.canticalaetitia.cz
Oficiální YouTube kanál sboru: https://www.youtube.com/channel/UCHCVE8LZ-4dFW35WYnCkRBA