Hlavní obsah

Osudy šlechticů v bouřlivém období českého národa zachycuje nová výstava na zámku Dobříš

Novinky, Michaela Fialová Rozšafná

Hrabě Weikhard Colloredo-Mannsfeld vlastnil před druhou světovou válkou zámek a velkostatek v Dobříši. V době existenčního ohrožení československého státu se veřejně postavil na jeho podporu. Stejně jako desítky dalších českých šlechticů. Jejich osudy přibližuje nová výstava na zámku Dobříš.

Foto: Michaela Rozšafná

Putovní výstava s názvem Ve znamení tří deklarací přibližuje na konkrétních osudech postoje a postavení šlechty v Československu.

Článek

Září 1938, leden 1939 a září 1939. Tři veřejná prohlášení představitelů české šlechty na obranu československého státu vešla v platnost v dobách bezprostředního ohrožení německou nacistickou Říší. První bylo adresované prezidentu Edvardu Benešovi, další dvě prezidentu Emilu Háchovi.

Putovní výstava s názvem Ve znamení tří deklarací přibližuje na konkrétních osudech postoje a postavení šlechty v Československu. Zasazuje je do kontextu mnichovských událostí roku 1938 a následné okupace českých zemí nacistickým Německem.

Osudy signatářů deklarací a zařazení do kontextu

Od září do konce října je tato výstava k vidění v Galerii JCM na zámku Dobříš.

„Autory projektu jsou historici z Ústavu pro studium totalitních režimů. Výstava věnuje hlavní pozornost představitelům šlechtických rodů, kteří stáli u vzniku deklarací proklamujících podporu českému státu a národu. Někdejší vlastník dobříšského panství Vikard Colloredo-Mannsfeld podepsal dvě z těchto deklarací, proto i u nás výstavu s radostí představujeme,“ uvedla Tereza Vyhlasová ze zámku Dobříš.

Vedle Vikarda se návštěvníci seznámí například s životním příběhem hraběte Františka Kinského, Leopolda Sternberga, Karla Schwarzenberga, Jana Adolfa knížete z Lobkowicz a zhruba desítky dalších. Vedle osudů jednotlivých představitelů šlechty před, v průběhu i po druhé světové válce zahrnuje výstava také dobové fotografie. Stranou pozornosti nezůstávají ani otázky související s kolaborací šlechty na jedné straně a jejím zapojením do protinacistického odboje a s tím souvisejícími postihy na straně druhé.

Jednotné vstupné na výstavu do Galerie JCM na zámku Dobříš je 40 Kč. Přístupná je denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin.

Výběr článků

Načítám