Článek
Jedna z organizátorek, Bára Urbanovská z Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava, poskytla bližší informace.
„Akci pořádají organizace Erasmus Student Network na obou ostravských univerzitách. Vyzýváme české a zahraniční studenty, aby přišli i s kamarády, přinesli vlajky, oblékli se do národních barev, tradičních krojů a zapojili se do průvodu, který se ve středu po 14. hodině vydá z Masarykova náměstí do Trojhalí, kde se koná zábavný program. Po něm pak následuje after party na kolejích ve Vrtuli.“
Program Erasmus funguje od roku 1987. V kterém roce se do něj poprvé zapojili čeští studenti?
„O deset let později. Nejčastěji jezdí do Německa, Francie, Španělska, Velké Británie nebo Rakouska a Finska. Zahraniční zkušenost je důležitá i pro potenciálního zaměstnavatele. Pokud jste v rámci svého studia na vysoké škole vyjeli, máte o 42 procent větší šanci, že dostanete vysněnou práci.“
Kdy se k projektu přidala Ekonomická fakulta v Ostravě?
„V akademickém roce 1999/2000 a byla první v rámci VŠB-TU Ostrava. Studenti nejčastěji volili portugalský Lisabon, několik z nich ale pobývalo také v Belgii, Španělsku, Finsku či Dánsku. Letos studentů vyjelo přibližně 80, z toho čtyři na zahraniční stáže. U budoucích ekonomů jsou nejoblíbenějšími zeměmi Finsko, Španělsko, Slovinsko a Portugalsko.“
Vzdělávala jste se v zahraničí i vy?
„Zatím ne, ráda bych vycestovala v nadcházejícím letním semestru. Jsem Event Coordinator ESN VŠB-TU Ostrava, a o to více mne vzdělávání v zahraničí láká. Na naší univerzitě se staráme o přibližně 600 studentů, kteří v Ostravě nejsou jen v rámci Erasmu, ale také jiných grantů nebo zde absolvují celé vysokoškolské studium. Nejčastěji působí na Fakultě strojní, Fakultě elektrotechniky a informatiky a také na Ekonomické fakultě. Do Ostravy jezdí hodně Španělů a Turků, těch je nejvíce, máme ale i Francouze, Belgičany, Poláky, studenty z Číny, Singapuru nebo Tchaj-wanu a spousty dalších zemí.“