Článek
Oslavit tato výročí přišly desítky návštěvníků z řad personálu nemocnice, pamětníků, kolemjdoucích i posledních žijících potomků bývalého vlastníka Velké Vacešky. Své gratulace připojili také představitelé či zástupci městské části Prahy 8 a z dalších významných zdravotnických zařízení, jako např. ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA.
„Na rozdíl od svých známějších kolegyň, jako je Palmovka, Balabenka, Bulovka, Stírka, Labuťka, Truhlářka a řady dalších, měla viniční usedlost Velká Vaceška velkou smůlu. Místopisně se v mapách vůbec nedochovala, ani v názvu ulice, ani v názvu oblasti ani jinak,“ řekl Aleš Kacl, potomek vlastníků vinice, která ve své době byla nazývána též Káclovka.
Historická fakta a zajímavosti nabídl úvodní projev ředitelky nemocnice. Iniciativou potomků Mathiase Katzela, jakožto prvního majitele vinice z rodokmenu Kaclů, se takto alespoň symbolicky dostává zpět na mapu a je zajímavou připomínkou doby, kdy části Prahy a její okolí bylo porostlé vinnou révou.
Při této příležitosti byla ve spolupráci s ředitelkou Nemocnice na Bulovce MUDr. Andreou Vrbovskou, MBA slavnostně odhalena pamětní deska Velké Vacešky. Lze si ji prohlédnout v prostoru centrální části areálu nemocnice, u pavilonu č. 5.
K masivnímu rozvoji viničních oblastí se v 1. polovině 14. století významně přičinil český král a římský císař Karel IV., který následně v roce 1358 vydal nařízení o zakládání vinic pro Prahu. Tím započal největší rozkvět českého vinařství.