Hlavní obsah

Ornitologové se přou s úředníky, co prospívá a škodí ohroženým tetřevům

Novinky, Jiří Šafránek

Co prospívá a co naopak škodí kriticky ohroženým tetřevům na Šumavě, je jádrem sporu mezi odborníky a úředníky. Odborníci z České společnosti ornitologické (ČSO) se nyní ohradili proti informacím, které poskytuje veřejnosti Správa NP a CHKO Šumava.

Foto: Tomáš Bělka, birdphoto.cz

Poloochočení jedinci, kteří se nebojí lidí, se v tetřeví populaci vyskytují zcela výjimečně. Nejsou důkazem, že by tetřevům nevadila přítomnost lidí.

Článek

Úředníci národního parku ve své tiskové zprávě totiž uvádějí, že "počet tetřevů na Šumavě stoupá, ale vadí mu usychající les". Ornitologové, ale oponují, že to není pravda a že jde o úmyslné dezinformování veřejnosti ze strany národního parku. Podle ředitele ČSO Zdeňka Vermouzka je názorným příkladem např. Luzenské údolí nebo Trojmezenský prales. „Právě v rozpadajících se horských smrčinách se nacházejí významné lokality tetřeva a jejich počty se v těchto místech zvýšily," uvedl Vermouzek.

Když odumře stromové patro, změní se teplotní a vlhkostní podmínky, s těmi mizí mšice, následně mravenci, kteří chybějí jako potrava pro tetřeva hlušce. „To jsou souvislosti, o kterých se dosud nehovořilo," říká náměstek ředitele Správy NP Šumava Jiří Mánek.

S tímto tvrzením nesouhlasí půdní biolog a bývalý ministr ŽP Ladislav Miko a oponuje: "V lese s odumřelým stromovým patrem k přehřívání půdy nedochází, nebo alespoň k výrazně menšímu, než na vyklizené pasece. Je to doloženo přímými měřeními a publikováno i v knize H. Šantrůčkové a kol. O čem vyprávějí šumavské smrčiny."

Odborníci z ČSO navíc poukazují také na to, že i bavorští ornitologové při dlouhodobém výzkumu zjistili, že tetřevi pravidelně využívají plochy s odumřelým patrem vzrostlých stromů.

Jak dál v ochraně tetřeva na Šumavě, by se měli dohodnout ornitologové s úředníky národního parku na konferenci Tetřev hlušec, kterou připravuje správa parku na 25. a 26 června tohoto roku.

Tetřev hlušec byl letos vyhlášen Ptákem roku 2012. Více informací o tomto ohroženém druhu můžete získat na: www.birdlife.cz/tetrev.html

Výběr článků

Načítám