Článek
Popáleniny patří k nejtěžším úrazům lidské traumatologie. Často zanechávají na těle rozsáhlé následky, které výrazně ovlivňují psychiku člověka. Právě nový informační portál má za úkol postiženým a jejich blízkým pomoci vyrovnat se s fyzickými, sociálními a psychologickými důsledky úrazu a vrátit se co nejdříve zpátky k aktivnímu životu.
Na stránkách se dočtete, jak zbytečným úrazům zabránit, i to, jak postupovat v případě, že už se úraz stal. „Chceme, aby pacienti na webu našli veškeré informace s úrazem spojené, ať už jsou v akutní fázi úrazu (tedy v léčení) či řeší jakékoli trvalé následky v souvislosti s úrazem i několik let poté,“ informovala Jana Lacinová, ředitelka neziskové organizace Popálky.
Dodává, že součástí webu bude také on-line poradna, která bude sloužit pro jakékoli dotazy v souvislosti s popáleninovými úrazy. Informační preventivní portál popaleniny.cz by měl naplno fungovat už během dubna.
Roční veřejná sbírka
Projekt je podpořený grantem z Norska, nemalou částkou ale přispěli také zaměstnanci Pears Health Cyber a zákazníci internetovému obchodu Lékárna.cz. Sami zákazníci v loňském roce přidávali pravidelně do nákupního košíku různě velké sumy a přispěli tak částkou 64 690 korun.
„Když jsme se rozhodli, že začneme Popálkám pomáhat, projekt prevence úrazů popálenin byl teprve v začátcích. Jsem moc ráda, že jsme jim nyní mohli i my pomoci a předat výtěžek více než roční veřejné sbírky na Lékárna.cz v celkové výši 117 424 korun,“ uvádí Romana Žatecká, ředitelka PR a interní komunikace společnosti Pears Health Cyber, která internetovou lékárnu provozuje.
Peníze obdržely Popálky od zástupců Lékarny.cz v lednu při setkání v Klokočkově Mlýně. „Částka, kterou se podařilo vybrat, výrazně převýšila naše nejodvážnější odhady výsledku sbírky. Děkujeme společnosti i zákazníkům za jejich štědrost,“ dodává Klára Mayerová, fundraiser organizace Popálky.
Zásadní je první pomoc
Web bude zároveň usilovat prostřednictvím svých preventivních a vzdělávacích aktivit o snížení četnosti a závažnosti popáleninových úrazů. Ty postihnout v ČR ročně přibližně 100 000 lidí, téměř 40 procent tvoří děti.
„Pro přibližně dvě procenta, tedy 800 lidí ročně, představuje prodělaný úraz přímé ohrožení života s trvalými následky v podobě jizev a funkčního omezení,“ uvádí Lacinová. Nejčastěji jde přitom o úrazy dětí do tří let, které se opařily horkou vodou či o krbová kamna. U dospělých je na vině většinou neopatrnost při manipulaci s horkou tekutinou a hořlavinami, často jde také o pracovní úrazy.
Správně poskytnutá první pomoc může však postiženému zmírnit hloubku popálení, délku jeho rekonvalescence a také míru trvalých následků. A hlavně – může mu zachránit život.