Článek
Fontána s kašnou sochaře Vladislava Gajdy s názvem Květ - Heraldická růže byla zhotovena v letech 1975-1976. Byla nejprve umístěna na Prokešově náměstí. V devadesátých letech byla přemístěna na současné místo.
Část náměstí Dr. Edvarda Beneše má po rekontrukci povrch z deskové žulové dlažby ve třech odstínech. Samotná kašna i s fontánkou je zcela nově upravená. Její umístění sousedí, kromě prostoru před radnicí, také přímo proti zastávce tramvají na Nádražní ulici a Ostravskému informačnímu servisu.
Plochu náměstí zkrášlují extenzivní záhony. V klidové zóně je nově umístěno pítko napojené na vodovodní přípojku pro kašnu a také stojany na kola. Stávající nárožní hodiny byly opraveny, nově natřeny a seřízeny. Náklady na rekonstrukci činily zhruba 2,1 miliónu korun.
V centrálním městském obvodě Moravská Ostrava a Přívoz se nachází další kašny s fontánkami, které zkrášlují prostor a osvěžují vzduch. Jednou z nich je kruhová kašna uprostřed Husova sadu.
Za normálních okolností (v současné době probíhá rekonstrukce Českobratrské ulice) prochází sadem spousta lidí od zastávky trolejbusů Husův sad, okolo hlavní pošty a dále přes Poštovní ulici na Jiráskovo náměstí, dříve "Kuří rynek", na Masarykovo náměstí. Nádrž kruhové kašny je vytvořena z kamenných kostek. Uvnitř jsou postaveny tři velké kameny a tři tryskající fontány.
Před nádražím v Přívoze byla po rozsáhlé rekonstrukci vybudována architektonicky zajímavá kašna s vodotryskem.
Na místo byla vrácena plastika představující kytici z tepané mědi od sochařky S. Lacinové-Jílkové. V okolí kašny byly nově vysazeny stromy a jsou tu i originálně řešené lavičky.