Článek
Po odkrytí dlažby v rezervoáru ale vyšly najevo nečekané skutečnosti, které si vyžadují nový postup prací s použitím odborné technologie.
„Po zahájení prací na výměně jílového těsnění, přesněji při bourání dlažeb a konstrukcí pod dlažbou v altánu kolem pramenní jímky, jsme oproti všem předpokladům narazili na původní kamennou dlažbu skládající se z opracovaných kamenných bloků paprskovitě uložených kolem vlastní studny. Vzhledem k tomu, že na této dlažbě je z části postaven altán, nemůžeme ji vybourat a provést opravu jílového těsnění podle projektové dokumentace. Projektant při jejím zpracování vycházel z podkladů původního majitele, tedy Římskokatolické farnosti Frýdek, od které město rezervoár loni získalo darem. V podkladech, které město od farnosti obdrželo při převodu rezervoáru, tato skutečnost uvedena nebyla,“ přiblížil problematiku náměstek primátora Jiří Kajzar.
Město intenzivně pracuje na vyřešení vzniklé situace. Projektant navrhl alternativní řešení, které spočívá v injektáži podloží pod původní kamennou dlažbou a zatmelení spár mezi kamennými bloky.
„V současné době hledáme firmu, která disponuje patřičnou technologií pro provádění tohoto druhu prací. Opravy rezervoáru pramene v Hájku se tedy o nějakou dobu prodlouží. Přesný termín ukončení prací nelze nyní, a to ani s ohledem na počasí, určit,“ uzavřel náměstek Jiří Kajzar.
Voda dosud vytéká z plastového potrubí pod rezervoárem. Podle posledního odběru vzorku z tohoto potrubí koncem září nebyly ve vodě zjištěny bakterie. Nicméně vlivem zahájení prací na opravě rezervoáru začátkem října byla voda znečištěna a město nedoporučuje její užívání.