Článek
Při velmi ambientním osvětlení si návštěvníci mohli užít působení podmanivého zvuku tohoto hudebního nástroje australských domorodců a mohli na sebe nechat působit nejjemnější zvukové odstíny Ondrovy hudby, od tichých tónů až po silné zemité vibrace.
Po koncertě následovala beseda, kde Ondřej Smeykal návštěvníkům vyprávěl nejen o vzniku a historii didgeridoo, ale také odkud vlastně z Austrálie pochází a kdo na něj hraje.
„Beseda byla zajímavá, Ondra přiblížil současný život australských domorodců, kteří jsou jednou z nejstarších dochovaných kultur světa. V podstatě mnoho aspektů zdánlivě zaostalé archaické společnosti promlouvá i k dnešní době. A i když dnešnímu světu vládne pokrok, mohla by nás doba kamenná v lecčems inspirovat,“ uvedla Kateřina Morová, která muzikanta v sále přivítala.
Koncert byl uskutečněn v rámci výstavy fotografií Blanky Křikavové, která navštívila právě tuto část Austrálie odkud nástroj pochází. Jedná se o výstavu, která má i benefiční charakter. Za částku 1000 Kč je možné si vybrat kteroukoliv z vystavených fotografií a podpořit tak život konkrétní aboriginské rodiny Gurruwiwi, která se snaží udržovat a předávat jejich tradice dalším generacím.
Výstavu je možné zhlédnout do 31. ledna.