Hlavní obsah

Ojedinělá výstava exponátů ze skříní zuberských stařenek

Novinky, Libuše Miarková

Milovníci valašských lidových tradic projevují nebývalý zájem o výstavu Ze skříní našich babiček aneb Co moli ještě nenašli. Až do neděle 22. listopadu ji lze zhlédnout v muzeu Na Petrohradě v Zubří.

Foto: Libuše Miarková

Výstava je veřejnosti přístupna v úterý, čtvrtek, pátek, sobotu a neděli od 15 do 18 hodin. Poslední možnost návštěvy je 22. listopadu.

Článek

Přes třicet občanů tohoto městečka zapůjčilo pro tento účel valašské kroje svých stařenek a staříčků. Autorky výstavy Eva Staňková, Marie Grossová a Helena Adámková vytvořily působivou expozici u příležitosti 70. výročí Valašského souboru písní a tanců Beskyd v Zubří.

Návštěvníci z celé Moravy se zajímají o historii zuberských krojů. Jsou představeny v originálním provedení pro svobodné dívky, nevěsty i vdané ženy. Muži oblékali stroze zdobenou košili, tmavě modré soukenné nohavice a červený brunclek, na nohy obouvali vysoké čižmy nebo krpce. Po svatbě pak nosili župici, dlouhý svrchní kabát ze zeleného sukna.

I když je dnes poměrně velkou vzácností, přesto se ho podařilo na výstavu získat. V daleko větší míře jsou zastoupeny ženské části kroje. Ale i mezi nimi jsou historicky velmi cenné kousky. Například úvodnice, kterou ženy dostávaly ve svatební den a braly si je sebou i do hrobu. Proto se jich zachovalo velmi málo.

Různé podoby krojů mapují rovněž historické fotografie, z nichž je zřejmé, jaké oblečení ženy a muži nosili ve sváteční i pracovní dny. Zajímavé jsou také zveřejněné rozhovory s dědici vystavených exponátů. Například Pavel Pšenica dostal kroj darem od dědečka Juliuse.

„Celé naší rodině je šil a mně to připomíná jeho práci a moje rodné Valašsko,“ uvedl Pavel Pšenica. Doposud si dárek od dědečka oblékl dvakrát, jednou při posezení u cimbálu a podruhé chtěl překvapit svou budoucí manželku, což se mu prý podařilo. Jelikož má k folkloru velmi kladný vztah, nevylučuje, že tradiční zuberský oděv při svátečních příležitostech začne nosit.

Plejáda krojovaných Zubřanů se v sobotu 14. listopadu představila i v místním Klubu. Tanečníci z Valašského souboru písní a tanců Beskyd divákům představili devadesátiminutové pásmo lidových zvyků a tradic nazvané Radost na dědině. Účinkovali v něm bývalí i stávající členové souboru Beskyd spolu s dětmi ze skupiny Beskyďáčci, dále chlapci a děvčata z Malého Beskydu a také pamětníci ze Staré gardy. Všechny doprovázela cimbálová muzika Beskyd.

Zájem o vstupenky byl tak velký, že organizátoři sobotní koncert uskutečnili v odpoledních i večerních hodinách.

Související témata:

Výběr článků

Načítám