Článek
Tradice pečení štoly navázala na monstrózní oslavu Augusta Silného, když se v roce 1730 stal panovníkem Saska. Třicet tisíc vojáků pořádalo manévry poblíž Drážďan a současně se konala obrovská oslava. Zúčastnilo se na padesát evropských šlechticů a měla být největším představením století.
Byli pozvání italští zpěváci, francouzští herci, připraveno mnoho kusů dobytka, zvěře a napečeno nejrůznější pečivo. Pekaři v Zeithainu postavili speciální pec a upekli štolu z 3600 kusů vajec o váze 1,8 tuny, sedm metrů dlouhou. Na hostinu do Drážďan ji vezlo čtyřspřežení na zvlášť upraveném valníku.
Štola se peče v celém Německu, ale drážďanská má chráněnou známku Dresdener Christstollen. Pro vánoční trh bývá 2,5 tuny těžká, 3 metry dlouhá a 75 centimetrů vysoká. Peče ji několik pekařů a z jejich polotovarů se slepuje velká štola. V roce 2000 vážila čtyři tuny. Štolu vezou městem ze zámeckého náměstí, krájí se nožem o váze dvanáct kilogramů a metr šedesát dlouhým.
Vedle nákupů na trhu nabízí město celou řadu obchodů, na Pragerstrasse se nachází největší obchodní centrum Gallery a spousta dalších. Zajímavým zážitkem může být návštěva Frauenkirche, jehož trosky připomínaly po léta válku, dnes znovu postaveného ze starých kvádrů a obnoveného i vnitřním zařízením, nebo Zwinger, Dopravní muzeum nebo Muzeum Karla Maye.
Od roku 1434 je drážďanský vánoční trh - Dresdener Striezelmarkt - v Německu nejstarším a ve světě nejznámějším. Desítky rozsvícených stánků, vůně glühwein či jinak také heurige, nejrůznějších druhů klobás a všelijakých regionálních pochoutek je na trhu nesčetně.
Letošní program je víc zaměřený na děti, soustředěný k malému prostranství uprostřed Altmarktu s jevištěm. Herci vyprávějí pohádky, je předváděna betlémská legenda, hudba vyhrává vánoční melodie. Celé centrum Drážďan zaplavily stánky a všude panuje vánoční nálada.