Článek
O průvodní slovo příjemného podvečera se postarali dva pánové stejného jména i příjmení – Jiří Černý.
Jiří Černý, vedoucí odboru kultury a školství Městského úřadu v Nymburce, s uspokojením konstatoval, že v regionu pracuje a tvoří tak velké množství lidí s uměleckou invencí, a připomněl, že nejen v oboru výtvarném. Ocenil vznik „slovníku“, který se stane hodnotným pramenem, z něhož mohou čerpat současní i budoucí badatelé, ale který si určitě se zájmem pročtou rovněž všichni zájemci o výtvarné umění i o kulturní život v Nymburce a okolí.
Jiří Černý, malíř ze Sadské a učitel Základní umělecké školy Bohuslava Matěje Černohorského v Nymburce, který se před časem ujal nelehké role editora této publikace, poděkoval všem výtvarníkům, kteří byli ochotní na přípravě knihy spolupracovat a vytvořit kompletní přehled současné výtvarné scény regionu.
Pak spolu s Ivanem Ulrychem, majitelem vydavatelství a nakladatelství Vega-L Nymburk, které polygraficky hezky vybavený svazek vydalo, knihu pokřtili kapkou sektu a „pustili ji do světa“.
Přítomní výtvarníci pak setrvali v přátelských rozhovorech při sklence vína a drobném občerstvení.
Stručný obrazový slovník výtvarníků, fotografů, sochařů etc. regionu Nymburk, Poděbrady, Lysá nad Labem, Sadská a dalších obcí má 320 stran a představuje formou krátkých medailonků sto padesát malířů, grafiků, ilustrátorů, sochařů, restaurátorů, fotografů, keramiků, jsou tu i šperkařky, řezbáři, umělecký truhlář, scénografové, architekti či autor kresleného humoru. Amatéři i profesionálové. Každý medailonek je doplněn portrétem autora a několika fotografiemi jeho děl.
V knize je ovšem i vzpomenuto výtvarných umělců minulosti, úlohy výtvarných spolků a galerií a rovněž role aktivních lidí, kteří organizují umělecké výstavy.