Článek
Jen ve Středočeském kraji se v roce 2015 řešila více než stovka případů domácího násilí vykázáním násilného partnera ze společné domácnosti na dobu deseti dnů. To je přitom jedno z nejtvrdších opatření, které lze bez zásahu soudu proti násilníkovi použít. Další stovky žen a mužů se podle statistik přicházejí svěřit do anonymních poraden, aniž by svou situaci zatím chtěly řešit.
Odhalení jednotlivých případů závisí hlavně na odvaze oběti vystoupit s problémem na veřejnost. „Ročně máme přibližně 200 nových klientů. Většinu z nich tvoří ženy, jen v deseti procentech případů se jedná o muže. V posledních letech častěji evidujeme i seniory utiskované svými dětmi nebo vnuky,“ uvedla vedoucí středočeské poradny Respondeo Alena Líbalová.
Respondeo pomáhá bezplatně, podobně jako další poradny v České republice. Díky programu „Dejme že(nám) šanci“ podpořenému prostřednictvím Nadace open society fund Praha z tzv. Norských fondů, nabízí nově i další bezplatné možnosti.
Standardně poradna poskytuje právní rady a asistenci sociálních pracovníků. Ti vyslechnou, podpoří, pomohou sepsat různá podání a vzory... „Osvědčil se i advokát, který zastupuje vybrané klienty před soudem. Podobně psycholožka pomáhá například rodinám s dětmi překonat prožitá traumata,“ přibližuje výhody projektu Líbalová.
Novinku představují služby kariérových poradců z organizace GLE o. p. s. Ti klientům Respondea pomáhají uspět na trhu práce nebo rozběhnout vlastní podnikání a odpoutat se tak finančně od svého násilného partnera.
V poslední době se to povedlo například v případě Martiny (34). Útrapy a soustavné psychické i fyzické týrání zažívala přes pět let. Před rokem našla odvahu začít nový život. Za asistence neziskové organizace následoval rozvod, stěhování do nového bydlení a skládání pošramoceného sebevědomí.
Povedlo se. „Dnes je z Martiny zase silná a krásná žena. Její dcerka začíná chodit do školky a Martina startuje svůj malý podnikatelský projekt. Oběma se daří skvěle,“ uzavírá příběh Líbalová.