Hlavní obsah

O své zkušenosti ze studijních pobytů v zahraničí se podělil budoucí ekonom

Novinky, Alois Miarka
Aktualizováno

Dvakrát ročně pořádá Ekonomická fakulta VŠB-TU Ostrava International Day věnovaný zahraničním studijním pobytům a pracovním stážím. Budoucí ekonomové mohou vycestovat za vzděláním například do Velké Británie, Španělska, Irska, Finska, Německa, Slovinska, Belgie a dalších zemí Evropské unie a Asie.

Foto: archív Antonína Šefera

Antonín Šefer

Článek

O své zkušenosti ze zahraničních studijních pobytů se na jarním International Day 18. února podělil také čtyřiadvacetiletý Antonín Šefer ze Stříteže u Českého Těšína. V tomto akademickém roce dokončuje magisterský obor Ekonomika a právo v podnikání. Svět Antonína Šefera natolik lákal, že během svého vysokoškolského studia stihl absolvovat tři semestry v Evropě a jeden v Jižní Americe.

Vše začalo letním semestrem 2012 ve španělské Huelvě, kam vycestoval v rámci programu Erasmus. Po návratu se pak jeden rok vzdělával na Ekonomické fakultě v Ostravě, ale přitom už si zjišťoval možnosti dalšího výjezdu. 

Díky získanému grantu z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR od října 2013 do února 2014 pobýval v rumunském Brašově a od března do července 2014 v Buenos Aires. Z argentinské metropole v září 2014 zamířil díky programu Erasmus do Bilbaa ve Španělsku, odkud se vrátil koncem ledna.

Největší rozdíly ve vzdělávání zaznamenal mezi Jižní Amerikou a Evropou. „Zatímco na Universidad de Buenos Aires je výuka koncentrována do méně předmětů, v Evropě je více rozprostřená. Na všech čtyřech univerzitách považuji úroveň studia za velmi dobrou a kvalitní,“ uvedl Antonín Šefer.

„V Buenos Aires jsem studoval makroekonomii zrovna v době, když se zhroutil bankovní systém. Profesor Gustavo Perilli nás zasvětil do krize a téma detailně rozebral až od vzniku Argentiny. Také jsem zažil hospodářskou krizi ve Španělsku, při prvním pobytu v Huelvě před třemi lety a v minulém semestru na severu v Baskicku.“

Nejvíce ho okouzlilo Bilbao s 350 tisíci obyvateli. „Je krásné, velmi čisté a má od všeho trochu: moře, hory, bohatou kulturu a milé lidi. Stačí vyjít pár kroků z města a ocitnete se v krásné přírodě. Metro vás zase doveze až na pláž. Bilbao příkladně vychází vstříc starším lidem a vozíčkářům, ideální město na důchod,“ nešetřil chválou student ze Stříteže.

Spolužákům, kteří se obávají, že neumí dobře anglicky, vzkazuje: „Všichni Češi, kteří se při příjezdu do cizí země báli, že se nedomluví, nakonec hovořili mnohem lépe než mnozí studenti z jižních států. Zvládnete-li testy z angličtiny pro výjezd do zahraničí, vaše jazyková úroveň pro studium plně postačí. Erasmus je jedinečná životní zkušenost, na kterou v životě nezapomenete.“  

Související témata:

Výběr článků

Načítám