Článek
Chropyňský rybník je totiž významnou ornitologickou lokalitou, na které je možno pozorovat až 135 druhů ptáků. Z chráněných druhů zde hnízdí například potápka černokrká, která byla letos vyhlášena ptákem roku. Chropyňský rybník je jednou z mála lokalit v ČR, kde tato potápka hnízdí každoročně.
V rákosinách a v břehových porostech hnízdí i slavík obecný, rákosník velký, zrzohlávka rudozobá a bukáček malý - naše nejmenší volavka. Ojediněle zde můžete potkat i ptačí rarity a vzácnosti, jako je potápka žlutorohá, potápka rudokrká, kvakoš noční, rybák černý a sýkořice vousatá.
Národní přírodní památka Chropyňský rybník je nejstarší rezervací na Kroměřížsku, vznikla v roce 1954. Hlavním důvodem jeho ochrany je výskyt silně ohrožené vodní rostliny kotvice plovoucí a hnízdní kolonie racka chechtavého.
V posledních letech na rybníce hnízdí i velmi vzácný racek černohlavý a často se zde zdržuje labuť zpěvná, ornitology zvaná „Zpěvanka“. Jde o severskou labuť, která je zvláštní tím, že se na střední Moravě zdržuje celoročně od roku 2005. Poznáte ji podle žlutého krčního límce s kódem 7R42.
Labuť zpěvnou, racky černohlavé i potápky černokrké pozorovali ornitologové v těchto dnech z nově vybudované pozorovatelně na Chropyňském rybníce. Díky vyvýšené pozorovatelně je totiž dobře vidět přes rákosiny na takřka celý rybník včetně jeho ostrova s hnízdní kolonií racků chechtavých.
Nosná konstrukce pozorovatelny je z dubového dřeva a ostatní části z modřínového. Přístup na pozorovací plošinu je zajištěn pomocí schodiště. Střecha je zhotovena z překládaných prken a součástí pozorovatelny je i dřevěná lavice pro příjemné posezení.
Podobnou pozorovatelnu mají milovníci přírody k dispozici i na Chomoutovském jezeře na Olomoucku a na Troubecké štěrkovně na Přerovsku.